ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"W kierunku zielonej gospodarki" - konferencja z udziałem unijnej komisarz Elisy Ferreiry
22.01.2020r. 16:03

Przyszłość europejskich regionów górniczych w kontekście zmian związanych z dochodzeniem do neutralności klimatycznej będzie tematem konferencji "W kierunku zielonej gospodarki", zaplanowanej 27 i 28 stycznia w Katowicach. Udział zapowiedziała unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Wydarzenie, organizowane z inicjatywy marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, odbędzie się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wśród uczestników, obok unijnej komisarz, będą m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, polskiego rządu, reprezentanci europejskich regionów górniczych oraz eksperci.

Inicjator konferencji, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, przypomniał w środę, że Śląskie jest największym regionem górniczym w Unii Europejskiej, zamieszkanym przez 4,5 mln osób. Region, aby skutecznie dokonać "zielonej transformacji", musi - w ocenie marszałka - przekształcić swoją gospodarkę w "nowy poziom innowacyjności i gospodarki opartej na integracji społecznej".

"Jestem przekonany, że konferencja ustali trendy na nadchodzące lata, skupiając kluczowych decydentów politycznych i zainteresowane strony w celu przedyskutowania, w jaki sposób ambitne cele można osiągnąć we współpracy i sprawiedliwy sposób przy wsparciu Unii Europejskiej" - powiedział Chełstowski.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie spotkanie informujące o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i możliwościach, jakie może on dać polskim regionom w przechodzeniu na "zieloną gospodarkę". Inicjatorem i gospodarzem tego spotkania jest unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.
Polska będzie pierwszym państwem członkowskim UE, w którym Fundusz zostanie oficjalnie zaprezentowany. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Współorganizują je Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jest ono skierowane do wszystkich polskich podmiotów zainteresowanych Funduszem: administracji rządowej, samorządowej, związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych.

14 stycznia br. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - mechanizmu ukierunkowanego na wsparcie regionów, w których realizacja celów polityki klimatycznej, w tym oczekiwane przez Komisję Europejską osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku, będzie powodowała największe koszty społeczno-gospodarcze. Polskie regiony węglowe muszą zmierzyć się z przekształceniem gospodarki w bardziej innowacyjną i proekologiczną, a to wymaga dużego wsparcia finansowego oraz odpowiedniego tempa zmian, dostosowanego do regionalnych uwarunkowań.

Uczestnicy katowickiej konferencji wezmą udział w sesjach tematycznych związanych m.in. ze sprawiedliwą transformacją, rewitalizacją terenów poprzemysłowych, innowacjami w regionach górniczych, czy zieloną transformacją i dywersyfikacją gospodarczą.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE