ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik. Muzeum Pary powstanie w zabytkowej kopalni Ignacy
22.01.2020r. 16:04

Muzeum Pary zaaranżuje w remontowanych nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko dawnej kopalni Ignacy w Rybniku (Śląskie) samorząd tego miasta. Ma to być interaktywna wystawa nawiązująca do historii miejsca oraz pary jako źródła energii w przemyśle.

Rybnicki samorząd remontuje obiekty szybu Kościuszko tego historycznego zakładu przy pomocy środków unijnych przyznanych na działania na rzecz dziedzictwa kulturowego. Inne, przyznane już także środki UE - przeznaczone na rewitalizację obszarów zdegradowanych - wspomagają remont byłej kopalnianej sprężarkowni.

Informując w środę o postępach prac w nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień zaznaczyła, że wystawa - o charakterze bardziej centrum nauki niż klasycznego muzeum - "rozgości się tam wkrótce". Jak przekazała przy tym, miasto ma nadzieję, że ekspozycję będzie odwiedzało co najmniej 20 tys. gości rocznie.

Jedną z atrakcji ma być możliwość zobaczenia pracującej maszyny parowej z 1920 r. firmy Linke-Hofmann-Werke AG z ówczesnego Breslau - o mocy 1800 koni mechanicznych. Poszczególne stanowiska wystawy zaprojektowano tak, aby stanowiły oddzielne zagadnienia tematyczne, tworząc jednak spójną całość związaną z parą i przemysłem.

Miasto podało też w środę, że rozpoczęły się już prace związane z modernizacją pobliskiego budynku b. sprężarkowni. Mają tam znaleźć się świetlica środowiskowa, miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, miejsce prowadzenia działań kulturalnych - wspomagające proces rewitalizacji rybnickiej dzielnicy Niewiadom.

Do oszacowanej na 10,6 mln zł inwestycji dotyczącej nadszybia i maszynowni miasto dostało 4,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 - w konkursie dot. dziedzictwa kulturowego. Blisko 6 mln zł dotacji z części RPO poświęconej rewitalizacji obszarów zdegradowanych to z kolei 95 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych remontu sprężarkowni.
Oba te przedsięwzięcia to kolejne prace związane z zachowaniem jednego z najważniejszych zabytków w mieście - Zabytkowej Kopalni Ignacy w dzielnicy Niewiadom. Kopalnia powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację, jako część kopalni Rydułtowy, w latach 90. ub. wieku. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Dzięki przyznanemu wiosną br. dofinansowaniu w nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko powstać ma wystawa oparta o motywy pary i maszyny parowej.

Realizacja obu projektów - dot. sprężarkowni oraz nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko - zakończy proces modernizacji wszystkich budynków byłej kopalni. W planach jest jeszcze zagospodarowanie terenu pomiędzy nimi - miasto chce tam utworzyć industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci, szukając możliwości unijnego dofinansowania również tej inwestycji.

Atrakcyjna poprzemysłowa przestrzeń dawnej kopalni Ignacy była w ub. roku miejscem organizacji finału corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriady. Na rozstawionych w niej trzech scenach 56 artystów uczestniczyło w multimedialnym widowisku opowiadającym o kobietach i pracy w przemyśle.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE