ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika w Czechach ma wrócić do łask
22.01.2020r. 16:30

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, czeski minister przemysłu zapowiedział, że do spełnienia krajowych celów w zakresie OZE potrzebne będzie uruchomienie do 2030 roku dodatkowego potencjału 1,9 GW w fotowoltaice. Ta deklaracja to pierwszy od dawna, pozytywny sygnał dla czeskiego rynku fotowoltaicznego, który po fazie intensywnego rozwoju zanotowanego przed dekadą, od wielu lat tkwi w stagnacji.

Obecnie moc zainstalowanych w Czechach elektrowni fotowoltaicznych wynosi około 2,1 GW, czyli o ok. 0,8 GW więcej niż moc elektrowni PV w Polsce, jednak większość tego potencjału nasi południowi sąsiedzi uruchomili przed dekadą, gdy rząd w Pradze zaoferował inwestorom wyjątkowo atrakcyjne taryfy za sprzedaż energii.

Później jednak fotowotlaika w Czechach padła ofiarą własnego sukcesu. Rząd szybko uciął preferencyjne stawki za sprzedaż energii, a do tego nałożył wysokie opodatkowanie zysków ze sprzedaży energii z PV, które objęło również inwestycje zrealizowane przed wprowadzeniem restrykcyjnych regulacji.

Zły klimat dla fotowoltaiki w Czechach skutkował tym, że w ostatnich latach nasi sąsiedzi uruchamiali intstalacje PV o mocy tylko po około kilka MW rocznie. W ubiegłym roku Czesi zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy jedynie 7 MW, a władze w Pradze nie dawały dotąd sygnałów, że będą chcieli zwiększyć inwestycje w PV.
Przełomowy wydaje się komunikat ze strony czeskiego wicepremiera i ministra przemysłu Karela Havlíčeka, zgodnie z którym do 2030 roku Czesi mieliby zainstalować w fotowoltaice dodatkowe 1,9 GW, aby zrealizować nowe, krajowe cele jeśli chodzi o udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym.

Cytowany przez serwis "PV Magazine" przedstawiciel czeskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej Solární Asociace zwraca jednak uwagę, że na razie w Czechach nie ma żadnego mechanizmu, który skłoniłby inwestorów do uruchomienia nowych projektów, a w aktualnym projekcie nowego systemu aukcji dla OZE, który chce wprowadzić Praga, fotowoltaika pozostaje z nich wykluczona. Czesi oferują natomiast w ograniczonym zakresie wsparcie dla mniejszych, dachowych systemów PV.

Mimo trwającej już od kilku lat stagnacji na czeskim rynku PV oraz mimo braku inwestycji w farmy wiatrowe, Czesi znacznie przekraczają już swój cel OZE na rok 2020, zgodnie z którym w tym roku powinni zwiększyć udział zielonej energii w krajowym zużyciu do 13 proc. Tymczasem w ostatnich latach udział OZE w czeskim miksie energetycznym wynosił niemal 15 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE