ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: w Małopolsce i na Śląsku rusza gminny pilotaż w ramach "Czystego Powietrza"
23.01.2020r. 06:00

Spotkania z mieszkańcami, dyżury konsultacyjne czy pomoc przy pozyskaniu pieniądzy na wymianę pieca i termomodernizację - zakłada pilotaż współpracy dwóch gmin ze Śląska i Małopolski, który rozpoczął NFOŚiGW, w ramach programu "Czyste Powietrze".

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny poinformował PAP, że w połowie stycznia ruszył dwumiesięczny pilotaż z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk).

"Fundusz finansuje projekt pilotażowy z dwoma gminami, który ma na celu na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu +Czyste Powietrze+" - powiedział. Wyjaśnił, że rezultatem pilotażu ma być wypracowanie modelu współpracy NFOŚiGW z samorządami przy realizacji programu antysmogowego "Czyste Powietrze".

Szef Funduszu wskazał, że nie każdy potencjalny beneficjent programu potrafi sięgnąć po pieniądze na wymianę starego pieca, modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę okien i drzwi.

"Doświadczenie pokazuje, że potrzeba profesjonalnego doradztwa. A nawet poprowadzenia potencjalnych beneficjentów niemal za rękę przez procedurę prawidłowego wypełnienia i złożenia wniosku o dotację na ekoinwestycję. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawdza, jakie rezultaty przyniesie takie kompleksowe wsparcie" - dodał Woźny.

Zabierzów i Wilkowice to gminy wiejskie - z przeważającą zabudową jednorodzinną - usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.
Fundusz wyjaśnił, że dwumiesięczny pilotaż - realizowany na podstawie umowy z firmą pomagającą przy wypełnieniu wniosków o dofinansowanie - obejmuje bezpłatne działania informacyjno-doradcze kierowane są do wszystkich mieszkańców dwóch samorządów.

Odbędą się również po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, prowadzone będą dyżury konsultacyjne, a nawet doradztwo w indywidualnych domach. Konsultanci "Czystego Powietrza" będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w Krakowie i Katowicach. "W ten sposób pozyskamy dodatkowych beneficjentów, którzy ze względu na brak wiedzy, obawę przed formalnościami czy brak mobilności do tej pory nie skorzystali z programu. Wyciągniemy też wnioski, czy ten sposób działania przyniesie wymierne korzyści" - dodał Piotr Woźny.

Fundusz poinformował ponadto, że do porozumienia o współpracy Funduszu, wojewódzkich funduszy (operatorzy programu) z samorządami przystąpiło ponad 630 gmin.

W ramach programu "Czyste Powietrze" można występować o dotacje i pożyczki na termomodernizację domu i wymianę pieca grzewczego. Rząd zaplanował przeznaczyć na program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE