ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rumunia przyznaje kontrakt na przedłużenie pracy bloku jądrowego Cernavoda-1
23.01.2020r. 08:34

Firma Candu Energy, wchodząca w skład kanadyjskiej grupy SNC-Lavalin, otrzymała kontrakt o wartości 10,8 miliona USD od operatora energetycznego Societatea Nationala Nuclearelectrica (SNN) na przeprowadzenie analizy inżynieryjnej i ocenę bloku nr 1 elektrowni jądrowej Cernavoda w Rumunii. Prace mają na celu przedłużenie jego działania o dodatkowe 4 lata.

W elektrowni jądrowej Cernavoda działają dwa bloki energetyczne wyposażone w ciężkowodne reaktory ciśnieniowe (PHWR) Candu 6, każdy o mocy 650 MWe, które pokrywają około 17% zapotrzebowania Rumunii na energię elektryczną. Od momentu ich uruchomienia, odpowiednio w grudniu 1996 r. i sierpniu 2007 r. jednostki te umożliwiły uniknięcia emisji ponad ośmiu milionów ton CO2 rocznie, które w przeciwnym przypadku zostałyby wyprodukowane przez elektrownie na paliwa kopalne.

Cosmin Ghita, dyrektor wykonawczy SNN, powiedział: "Chcemy zoptymalizować pracę i produkcję energii oraz przeprowadzić skuteczną i efektywną modernizację bloku nr 1 w EJ Cernavoda".

Prace realizowane w ramach kontraktu skoncentrowane będą na kanałach paliwowych i podajnikach paliwa i mają na celu wydłużenia okresu eksploatacji zakładu o około cztery lata, z pierwotnego okresu użytkowania 210 000 do 245 000 efektywnych godzin pracy z pełną mocą. Takie rozszerzenie umożliwi bezpieczną eksploatację zakładu, dopóki nie zostanie
przeprowadzony jego generalny remont w 2026 r.
Remonty elektrowni jądrowych są dużymi i złożonymi przedsięwzięciami, które wymagają dogłębnej oceny stanu systemów i urządzeń elektrowni. W październiku 2019 r. SNN powierzył również SNC-Lavalin i jej partnerowi Ansaldo Nucleare prace w zakresie oceny stanu, które określą zakres koniecznych napraw i wymiany innego sprzętu w ramach przerwy na remont i modernizację bloku Cernavoda-1.

Tymczasem premier Rumunii Ludovic Oban poinformował, że rząd zamierza wypowiedzieć umowę z China General Nuclear Power Corporation, zawartą w roku 2015 na budowę dwóch nowych bloków nr 3 i 4 w EJ Cernavoda. Premier przekazał redaktorowi Hotnews.ro, że już trwają poszukiwania nowego partnera do realizacji tego projektu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE