ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsza aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech. Jakie ceny za energię?
23.01.2020r. 09:05

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Węgry to pod wieloma względami fotowoltaiczny rynek zbliżony do polskiego rynku PV, notujący podobną dynamikę inwestycji. Teraz węgierski regulator poinformował o wstępnych wynikach pierwszej aukcji dla OZE, którą zdominowali inwestorzy z sektora PV.

W przypadku Węgier dotychczas głównym determinantem rozwoju tamtejszego rynku fotowoltaicznego były atrakcyjne taryfy gwarantowane, zapewniane przez Budapeszt aż na 20 lat i wynoszące w przeliczeniu na złotówki ponad 0,4 PLN/kWh.

Węgrzy wdrażają teraz nowy system wsparcia, który zastąpi taryfy gwarantowane i który - podobnie jak w Polsce - polega na aukcjach, w których inwestorzy będą rywalizować o gwarancje sprzedaży energii, oferując możliwie najniższe ceny energii.

Pierwsza aukcja dla odnawialnych źródeł energii na Węgrzech już się odbyła. Mimo, że wystartować mogli inwestorzy planujący produkcję energii w dowolnej technologii OZE, aukcja okazała się de facto aukcją fotowoltaiczną, została zdominowana przez inwestorów z branży PV.

Węgierski regulator rynku energii MEKH, który przeprowadził aukcję, teraz ogłosił, że zgłoszono 169 ofert, w tym wszystkie z wyjątkiem jednej dotyczyły projektów fotowoltaicznych. Wyjątek to projekt biogazowni o mocy 500 kW mającej powstać na składowisku odpadów.

Jak relacjonuje "PV Magazine", sumaryczna moc wszystkich 168 ofert zgłoszonych przez inwestorów z sektora fotowoltaicznego sięga 348,5 MW. W tym 141 projektów dotyczy jednostkowej mocy 300kW - 1 MW, a moc pozostałych 27 jest wyższa i wynosi maksymalnie 20 MW.
Ponadto MEKH odnotowuje, że w przypadku 18 elektrowni fotowoltaicznych zaplanowano wykorzystanie systemów nadążnych, tzw. trackerów.

Stawki za energię zaoferowane przez inwestorów z branży solarnej wynoszą od 20,2 HUF/kWh (ok. 0,25 zł/kwh) w przypadku największego projektu o mocy 20 MW - do 26 HUF/kWh (0,33 zł/kWh).

Aukcja na razie nie została jeszcze rozstrzygnięta, a jej wyniki MEKH ma ogłosić dopiero za kika miesięcy.

Inwestorzy, którzy wygrają aukcję, zyskają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE