ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina zatwierdziła zniżki na transgraniczny przesył gazu
23.01.2020r. 10:38

Ukraiński regulator energii NERC zatwierdził zniżki na transgraniczny przesył gazu. Zniżka ta ma na celu zachęcenie zagranicznych kontrahentów do zwiększenia wolumenu przechowywanego gazu w ukraińskich magazynach. Dodatkowo od stycznia pojawiły się nowe możliwości dla zainteresowanych taką usługą związane ze zmianami w umowie tranzytowej pomiędzy Ukrainą a Rosją - czytamy w BiznesAlert.pl.

Taryfa uwzględnia zarówno import jak i eksport gazu na połączeniach transgranicznych pomiędzy Ukrainą a Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.

Zniżka na tranzyt została wprowadzona, aby zachęcić zagraniczne firmy zajmujące się handlem gazem do magazynowania błękitnego paliwa w podziemnych magazynach na Ukrainie. Firmy te mogą bezcłowo korzystać z tych magazynów przez okres trzech lat.

Na koniec 2019 roku w ukraińskich magazynach gazu znajdowało się 2,4 mld m sześc. gazu w ramach projektu bezcłowego przechowania surowca. Był to wzrost ze stanu 1,4 mld m sześc. zanotowanego w sierpniu. Ukraińskie obiekty mają zdolność przechowywania szacowaną na powyżej 32 mld m sześc gazu.

Dotychczas nie było dużego zainteresowania magazynowaniem gazu na Ukrainie z zamiarem jego dalszego eksportu poza Ukrainę. Wiązało się to z dwoma czynnikami: po pierwsze, z wysokimi kosztami ponoszonymi przez strony zainteresowane magazynowaniem gazu na punktach wejścia/wyjścia oraz wysokimi taryfami na przesył gazu pomiędzy punktami transgranicznymi a magazynami gazu. Po drugie, przepustowość gazociągów i liczba punktów transgranicznych, w którym możliwe było wejście oraz wyjście z terytorium Ukrainy jest ograniczona. Taki stan rzeczy spowodowany był poprzednią umową tranzytową Gazpromu z Naftogazem. Nowa formuła tranzytowa pozwala na korzystanie z nowych punktów transgranicznych: Wielkie Kapusiany na granicy słowackiej, Drozdowicze na granicy polskiej, Beregdaroc na granicy węgierskiej i Isaccea na granicy rumuńskiej.

Teraz, w związku z otwarciem nowych możliwości przesyłu oraz rabatem cenowym, zainteresowanie ukraińskimi usługami magazynowymi może się zwiększyć. Możliwości fizycznego importu kształtują się na poziomie 66 mln m sześc. gazu na wszystkich punktach transgranicznych. Dodatkowo istnieje możliwość rewersu wirtualnego na głównej magistrali przesyłowej.
Koszty przechowywania, wtłaczania oraz wytłaczanie gazu w ukraińskich magazynach wynoszą: (hrywny/1000m sześc.)

Przechowywanie (opłata za dzień): 0,172

Wtłaczanie: 93,3

Wytłaczanie: 97,2

Perspektywa wykorzystania ukraińskich magazynów gazu w 2020 roku jest dla ukraińskiego operatora obiecująca, zwłaszcza jeżeli nie zmieni się diametralnie sytuacja pogodowa, a firmy handlujące gazem zostaną z niesprzedanym surowcem - czytamy w BiznesAlert.pl.
Argus , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE