ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mnuchin: USA nie sądzą, by zmiany klimatu miały wpływ na ludzi w najbliższej dekadzie
23.01.2020r. 17:40

Administracja USA nie sądzi, by ocieplenie klimatyczne było problemem, który będzie miał wpływ na ludzi w najbliższej dekadzie, jest też przeciwna podatkom od emisji CO2 - powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos minister finansów USA Steven Mnuchin.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa uważa, że sprawą regulacji emisji CO2 powinny się zająć przedsiębiorstwa i nie należy w tej materii nakładać na nie podatków - powiedział w czwartek Mnuchin w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Minister zaatakował też szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg, która lobbuje na rzecz walki z ociepleniem klimatu. "Czy ona jest głównym ekonomistą? Kim ona jest? Jestem zdumiony" - powiedział Mnuchin i dodał, że jej kampania jest "żartem".

Zapewnił jednak, że Trump "absolutnie wierzy" w znaczenie "czystego środowiska". "To, czemu sprzeciwia się prezydent, to porozumienie paryskie (ws. klimatu), ponieważ uważa on, że było ono niekorzystne dla USA" - dodał.

W 2017 roku Stany Zjednoczone wycofały się z tego układu na mocy decyzji Trumpa, który ogłosił, że jego kraj "całkowicie wstrzymuje wprowadzanie w życie niewiążącego porozumienia paryskiego oraz drakońskich finansowych i gospodarczych obciążeń, jakie umowa ta nakłada na USA".

Trump argumentował, że partycypowanie w porozumieniu osłabiłoby amerykańską gospodarkę, zredukowałoby liczbę miejsc pracy i naruszyłoby suwerenność narodową USA.

Mnuchin zapowiedział też kolejne cięcia podatkowe w USA w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego i ocenił, że Stany Zjednoczone nie mogą pozwolić sobie na to, by deficyt federalny rósł nadal w obecnym tempie.
Minister odniósł się też do taryf na europejskich eksporterów samochodów i ich części, którymi dzień wcześniej ponownie groził Trump, i powiedział, że groźba wprowadzenia takich ceł przez USA służy zapewnieniu "wolnego, uczciwego i wzajemnego handlu".

W środę Trump powiedział w Davos, że jeśli USA nie zawrą porozumienia handlowego z Unią Europejską, będą musiały "nałożyć 25-procentowy podatek na jej samochody".

Mnuchin wyjaśnił, że groźba ta nie jest związana z jakimś szerokim porozumieniem między Waszyngtonem a Unią, lecz z próbą nałożenia na amerykańskich gigantów internetowych podatków w krajach UE, na co najwcześniej zdecydowała się Francja. Jak komentuje AFP, sprawa tzw. podatku cyfrowego jest źródłem dużych napięć między Waszyngtonem a Paryżem.

W środę francuski minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire poinformował w Davos, że Francja i USA zawarły wstępne porozumienie w związku ze sporem dotyczącym podatku cyfrowego.

Le Maire wyjaśnił, że uzgodniono, iż Paryż zrezygnuje w tym roku z pobierania podatku od dochodów, uzyskanych we Francji przez firmy internetowe. W zamian za to Amerykanie nie wprowadzą na razie ceł odwetowych.

Podatek cyfrowy określany jest podatkiem GAFA od nazw czterech firm: Google, Amazon, Facebook i Apple, stosujących tzw. agresywną optymalizację podatkową. Zazwyczaj polega ona na tym, że firmy nie płacą podatku w krajach, w których notują przychody, lecz tam, gdzie zlokalizowane są ich centra korporacyjne, a obowiązujące podatki są bardzo niskie, np. w Irlandii. Według Waszyngtonu opodatkowanie gigantów internetu to dyskryminacja przedsiębiorstw amerykańskich.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: wujo 24.01.2020r. 09:14
koles z administracji trumpa nie moze powiedziec nic innego. A ze to bzdury to co gada - to juz inna kwestia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 24.01.2020r. 09:44
Jedyny kraj który podchodzi do "klimatu" pragmatycznie.
Brawo USA. Powtórzę się ale traktuje to jako "pracę u podstaw" : Utworzyła się powoli nowa religia PW "Ochrony Klimatu" opowiada się brednie jakoby "człowieki" doprowadziły do katastrofy ociepleniowej spalając węgiel i ropę. Wciska sie kit ,że Holocen to najlepszy okres geologiczny Ziemi i należy bronić go jak jakiegoś stołpa przed mieczami i toporami Hunów i innych "dzikich plemion" spalających węgiel, ropę a nawet "atom" smrodzących na potęgę i napromieniowujących wszystko dookoła na najbliższe dziesiątki tysięcy lat. Kapłani ociepleniowi bardzo lubią wszelakie konferencje i panele dyskusyjne gdzie rozprawiają mentorsko między sobą rozsadzeni wśród gawiedzi albo "jadą" teksty z mównicy jak z ambony- zero prawdziwej dyskusji- a "kaska" jak najbardziej na koniec przytulona nie z "tacy" tylko z honorariów - oczywiście pochodzących z budżetu a wcześniej wyrwanych nam wszystkim. Charakterystyczne jest ,że tzw. "wolna dyskusja" ograniczona jest w czasie do paru minut - i jak ktoś wchodzi na zagadnienia "nie teges" to prowadzący przerywa bo program itp.... Tymczasem klimat jaki jest każdy widzi - zmienny bo taką ma naturę - zmienny w krótkim jak i długim horyzoncie czasowym (czasu geologicznego), a okres Holocenu to tylko króciutkie mgnienie w historii życia na naszej Ziemi. Paliwa kopalne to nic innego jak OZE.....- bo jest to energia słoneczna zgromadzona w wiązaniach chemicznych u zarania których leży fotosynteza a nikt nie zaprzeczy że energia słoneczna to "czyste OZE" (co jest zresztą guzik prawda - ale to inna bajka). Tak naprawdę istota leży nie w "ochronie klimatu" lecz w ochronie środowiska - nie przed CO2 lecz przed wszelakim skażeniem , zaśmieceniem , degradacją fizyczna, nadmierną eksploatacją , marnowaniem zasobów itd. Dwutlenek węgla to genialne sprzęgło między florą i fauną wymyślone przez naturę. Bez dwutlenku węgla nie przeżyje ani flora ani fauna.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hakon 24.01.2020r. 10:14
Zabawne. Gospodarka amerykańska jest w rozkwicie, ale musi nałożyć 25% cła na europejskie samochody? Powiem wam dlaczego - bo są lepsze i tańsze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 24.01.2020r. 15:56
Samochody europejskie "lepsze i tańsze" powiada kolega ?
A ja "głupi" od 25 lat jeżdżę "amerykańcami". Jak mi w tył Dodge RAM przywalił wypasiony Peugeot to nadawał się do kasacji bo silnik wjechał do kabiny..... a u mnie na haku nawet zadrapania nie było.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE