ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sandomierz wycofał się z opłaty klimatycznej
23.01.2020r. 17:47

Sandomierz wycofał się z opłaty klimatycznej. Decyzje podczas sesji podjęli radni miasta. Propozycję i zrezygnowaniu z opłaty skierował do rady burmistrz Marcin Marzec.

Michał Mendak, rzecznik burmistrza, poinformował w czwartek PAP, że opłata od początku budziła kontrowersje. "Jakość powietrza w Sandomierzu przez większą część roku jest dobra, jednak zdarzają się dni, podobnie jak w innych częściach kraju, kiedy normy zanieczyszczenia są przekraczane. Zdaniem władz miasta opłata nie służy promocji Sandomierza" - powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że wycofanie się z opłaty nie ma związku ze skargą skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, przez Benjamina Łuczyńskiego z warszawskiego Stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". Zarzucił on, że danina jest pobierana bezprawnie, ponieważ powietrze w Sandomierzu jest zanieczyszczone. "Burmistrz, jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, wówczas jako radny, miał wątpliwości co do zasadności takiej opłaty. Od kilku miesięcy trwały przygotowania aby ją wycofać" - powiedział.

Mimo to część radnych uważała, że opłata powinna nadal obowiązywać. W opinii radnego Andrzeja Bolewskiego miasto zmaga się ze złym stanem powietrza, ale to problem, który dotyczy całego województwa, a nie tylko Sandomierza. Radny zwraca uwagę, że w mieście w ostatnich latach dokonano szeregu inwestycji, które wpłynęły na zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów.
"Kiedy przyjmowaliśmy tę uchwałę, robiliśmy to nie po to, żeby wzmocnić budżet, ale by dać sygnał, że do Sandomierza przyjeżdża się nie tylko oglądać zabytki, ale także ze względu na środowisko" - mówił radny.

Ostatecznie za wycofaniem się z opłaty zagłosowało dziewięciu radnych, dwóch było przeciwnych.

Opłata klimatyczna, w wysokości 2 złotych za dobę od turysty, była pobierana od 2017 r. Doliczano ją do rachunków hotelowych za pobyt w mieście. W ubiegłym roku z tytułu opłaty do budżetu Sandomierza wpłynęło 75 tys. zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE