ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Davos: Koncerny naftowe w polu napięć między ochroną klimatu a chęcią zysku
24.01.2020r. 06:18

Michał Perzyński
Debata o zmianach klimatu w coraz większym stopniu dotyczy i grozi zachwaniem równowagi koncerów naftowych. Dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorstwa zmuszane są do inwestowania w technologie niskoemisyjne, które są finansowane z wpływów pieniężnych ze sprzedaży ropy i gazu, na które wciąż rośnie popyt na świecie.

Rozmowy w Davos

Firmy z jednej strony muszą zadowolić dużych inwestorów, którzy nagradzają firmy za postępową politykę klimatyczną i redukują emisję gazów cieplarnianych; z drugiej strony nie mogą ryzykować cięcia hojnych dywidend, które zapewniają akcjonariuszom zysk. Sposób, w jaki firmy energetyczne poruszają się po tym labiryncie, może stanowić o zwycięstwie lub przegranej w rynkowej grze, a w dalszej kolejności o sukcesie ograniczania emisji CO2.

- Wydaje się, że (na Forum Ekonomicznym w Davos - red.) jesteśmy w centrum debaty. Siedzimy dokładnie pośrodku w konflikcie między zapotrzebowaniem na energię a zmianami klimatu. Jeśli słuchasz przemówień na Davos, widzisz ludzi, którzy mówią, że liczy się tylko wzrost gospodarczy. Inni proszą o natychmiastowe zatrzymanie wydobycia ropy i gazu. Musimy znaleźć sposób, aby to zrównoważyć, ale wyzwanie polega na tym, że nie zawsze możesz być popularny po obu stronach - powiedział Al Cook, wiceprezes wykonawczy norweskiego giganta energetycznego Equinor.

Czy firmy mogą robić więcej?

Repsol z kolei ogłosił, że planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. W rezultacie norweski fundusz majątkowy podwoił swój udział w hiszpańskiej firmie energetycznej. Tymczasem Equinor wyznaczył cel zmniejszenia emisji do prawie zera do 2050 roku i współinwestuje w największą na świecie farmę wiatrową o wartości 10 mld dolarów w Wielkiej Brytanii. Francuski koncern naftowy Total ogłosił w tym roku inwestycje w jedną z największych elektrowni słonecznych na świecie w Katarze. Planuje również otworzyć 20 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych w Holandii i zainwestować w sadzenie milionów drzew w Peru.

Jednak szef Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol powiedział, że w rzeczywistości inwestycje przemysłu w energetykę odnawialną stanowią niewielki ułamek ich wydatków. - W ubiegłym roku tylko 1 procent całkowitego nakładu inwestycyjnego przeznaczono na czyste technologie. Ale te inwestycje będą rosły, ponieważ firmy muszą zrównoważyć swoje krótkoterminowe cele zysku z długoterminowym mandatem społecznym. Niektóre firmy nie będą musiały więcej pożyczać, niektóre mogą potrzebować więcej, ale żadna firma nie pozostanie taka sama przez przejście na gospodarkę niskoemisyjną - powiedział.

Problem braku przywództwa

Kolejnym poważnym wyzwaniem dla działań w dziedzinie klimatu jest brak globalnego konsensusu. W Stanach Zjednoczonych, gdzie Trump zachęca do wydobycia ropy i gazu oraz opuścił porozumienie klimatyczne z Paryża, główne firmy naftowe opóźniają swoich europejskich rywali w realizacji celów w zakresie emisji. Chevron wyznaczył cele ograniczonej redukcji, podczas gdy ExxonMobil wcale nie ma takich celów. Boom energetyczny w USA pomógł uczynić ten kraj jednym z największych na świecie dystrybutorów gazu.

- Nikt nie był w stanie wypełnić roli przywódcy politycznego w dziedzinie zmian klimatu, którą w przeszłości spełniały Stany Zjednoczone- powiedział Majid Jafar, dyrektor naczelny Crescent Petroleum. Twierdzi on, że gdyby świat zastąpił cały węgiel gazem, osiągnąłby cel klimatyczny w Paryżu, utrzymując globalne ocieplenie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza. Problem polega na tym, że najwięksi odbiorcy węgla, Chiny i Indie, nie będą w stanie tego robić przez lata, jeśli nie dekady. - Wysiłki Zachodu będą daremne bez uwzględnienia Azji i Afryki, które napędzają wzrost zapotrzebowania na energię - dodał.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE