ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG chce być integratorem w segmencie ciepłowniczym
24.01.2020r. 11:23

PGNiG chce się rozwijać w segmencie ciepłowniczym oraz zielonej energii, jest gotowe na współpracę z innymi podmiotami, a także na przejęcia w branży energetycznej - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Deklaruje, że jego celem jest budowa czempiona w wymiarze nawet światowym.

Nowy zarząd PGNiG na czele z prezesem Kwiecińskim przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej kierunki swojego działania. Zapowiedział przedstawienie do końca roku aktualizacji strategii grupy kapitałowej, która obowiązuje do 2022 roku.

"Jesteśmy jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym celem na najbliższe lata będzie umocnienie tej pozycji i zwiększenie wartości firmy, by stać się prawdziwym czempionem już nie tylko w wymiarze Polski czy regionu, ale i w wymiarze światowym. Będziemy kontynuowali realizację strategii grupy do 2022 roku, aczkolwiek przeprowadzimy jej aktualizację. Jest ona związana z tym, co dzieje się na rynku europejskim i w naszej firmie oraz z kierunkami, w którymi chcemy rozwijać firmę" - powiedział Jerzy Kwieciński.

Celem zarządu PGNiG jest zapewnienie pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski do 2022 roku, by być w pełni niezależnym od kierunku rosyjskiego.

"Chcemy zintensyfikować poszukiwania nowych złóż gazu i ropy naftowej nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim poza granicą naszego kraju" - powiedział prezes.

PGNiG chce w ramach dywersyfikacji działalności wejść mocniej w obszar ciepłownictwa oraz zielonej energii. PGNiG rozważa inwestycje m.in. w biogaz, paliwo wodorowe i fotowoltaikę, nie wyklucza też energetyki wiatrowej.

"Uważamy, że ciepłownictwo powinno być silnie zintegrowane z rynkiem gazowym, gdyż w najbliższych latach cena ciepła oparta na węglu będzie rosła, natomiast cena oparta na gazie będzie malała. Ciepłownictwo jest naturalnie powiązane z rynkiem gazowym, dlatego jesteśmy nim silnie zainteresowani" - powiedział w piątek prezes Kwieciński.

Poinformował, że obecnie udział PGNiG w segmencie ciepłownictwa w Polsce wynosi 11 proc.

"Chcemy być integratorem tego segmentu w Polsce. Aktywa ciepłownicze są rozproszone pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi, będziemy z nimi rozmawiali na ten temat. Jeszcze silniej są one rozproszone w samorządach - mając znacznie większe doświadczenie i możliwości finansowe będziemy chcieli współpracować z samorządami. Nie będzie jednego modelu, możliwe są różne rozwiązania" - powiedział Kwieciński.

"Obszar ciepłownictwa bardzo ściśle wiąże się z naszym biznesem gazowym, który rośnie na świecie w tempie 10 proc., chcemy, by rósł on również w Polsce i żeby w coraz większym stopniu był związany z polską energetyką" - dodał.
Prezes Kwieciński deklaruje też gotowość wzmocnienia działania rządu w obszarze zielonej energii, szczególnie w obszarze polityki klimatycznej.

"Widzimy dużą przyszłość w rozwoju energetyki rozproszonej, szczególnie opartej na biogazie. To oznacza zarówno źródła gazu, jak i budowę lokalnych sieci dystrybucji. Około 4 mld m sześc. gazu konsumowanego w Polsce to gaz z polskich złóż. Uważamy, że mamy pełne szanse, żeby podobna ilość mogła być produkowana w Polsce z biogazu. Chcemy ten rynek bardzo silnie rozwinąć" - powiedział.

"Będziemy rozwijać nowe technologie wodorowe, który jest wskazywany jako potencjalnie najlepszy zamiennik gazu. Będziemy też zainteresowani innymi nośnikami energii odnawialnej, które mogą bardzo dobrze współgrać z naszym biznesem gazowym, w tym przede wszystkim fotowoltaikę, ale nie wykluczamy też energetyki wiatrowej. Przy realizacji tych zamierzeń chcemy w większym stopniu korzystać z finansowania nie tylko wewnętrznego, ale i zewnętrznego, w tym unijnego i z międzynarodowych instytucji finansowych" - dodał.

Kwieciński widzi duże możliwości w osiąganiu efektów synergii we współpracy z innymi dużymi firmami na polskim rynku, przede wszystkim z firmami takimi jak Orlen, Lotos czy firmami energetycznymi.

"Będziemy szukali synergii z innymi firmami, bo to pozwoli nam umocnić pozycję na rynku międzynarodowym. Wszystkie scenariusze są możliwe. Będziemy współpracować w skali naszego kraju, ale i regionu. Musimy patrzeć szerzej, a nie tylko poprzez pryzmat naszego kraju. Absolutnie nie wykluczam przejęć. Jeśli ktoś będzie chciał się sprzedać, bo będziemy rozmawiać. To jest czas dla polskich firm, żeby tak widzieć swoją rolę" - powiedział prezes PGNiG.

"Mówimy o perspektywie paroletniej. Jesteśmy zainteresowani współpracą w różnej formie, zarówno wspólnymi przedsięwzięciami, tworzeniem spółek celowych, jak i przejęciami. W pierwszym rzędzie interesuje nas branża energetyczna. Uważamy, że takie powinno być podejście wszystkich polskich dużych firm" - dodał.

Kwieciński ocenia, że PGNiG ma jeszcze duże możliwości zwiększania wydatków inwestycyjnych.

"Mamy sporo miejsca na CAPEX, poziom inwestycji w latach 2017-2018 był poniżej założeń w strategii, mamy też dużą siłę pozyskiwania finansowania z rynku, chociaż to w tej chwili nie będzie takie proste, ponieważ gaz do niedawna uznawany za przyjazny środowisku, w tej chwili jest przez europejskie instytucje uznawany za paliwo kopalne i jest coraz gorzej traktowany przez rynki finansowe" - powiedział prezes PGNiG.

"Musimy szybko przygotować nasze główne przedsięwzięcia inwestycyjne, bo tylko do przyszłego roku można składać wnioski o dofinansowanie do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Będziemy jeszcze z nim rozmawiać, bo tak mocne skrócenie tego okresu jest krzywdzące dla Polski i naszego regionu" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Polak 24.01.2020r. 12:39
I tak trzymać - bardzo dobra wiadomość.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE