ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Oświęcimia chce zakazu ogrzewania węglem w mieście po 2032 r.
24.01.2020r. 12:33

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut chce zaostrzenia przepisów antysmogowych. Przygotował uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 r. Wkrótce zajmie się nią rada miejska - podała w piątek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

"Samorząd za pośrednictwem uchwały zawnioskuje o wprowadzenie takich regulacji do władz województwa małopolskiego. Miasto nie może bowiem samo - w oparciu o obowiązujące prawo - wprowadzić takiego przepisu. Projekt, przed przyjęciem przez radę, poddany zostanie konsultacjom społecznym" - powiedziała Kwiecień.

Rzecznik przypomniała, że Małopolska Zachodnia jest jednym z bardziej zanieczyszczonych obszarów w regionie.

Zdaniem prezydenta Chwieruta, jest ważne, by została określona perspektywa czasowa wprowadzenia ograniczeń w zakresie spalania węgla. "Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa, czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście" - powiedział samorządowiec.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że obecnym kształcie projektu uchwały zakazującej palenia węglem są cztery graniczne daty: 2022, 2024, 2028 i 2032 r.

Po 2022 r. obowiązywałby całkowity zakaz spalania węgla w piecach poniżej 3 klasy, tzw. kopciuchach. Miasto zamierza przyśpieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024 r., a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 r. Po 2032 r. palenie węglem byłoby definitywnie zakazane.
Zapisy uchwały dotyczyłyby nie tylko mieszkań, ale i innych nieruchomości - budynków firm i instytucji. "Dlatego tak ważne jest, aby dać właścicielom czas na przygotowanie się do tych zmian" - podkreślił Janusz Chwierut.

Prezydent zaznaczył, że nowe domy w Oświęcimiu, oddane do użytku po 1 września 2022 r., nie będą mogły montować ogrzewania na paliwa stałe.

Samorządowiec przypomniał, że miasto od wielu lat, korzystając z własnych pieniędzy, likwiduje stare źródła ciepła. Dzięki dotacjom z samorządu udało się zlikwidować dotychczas 179 starych pieców, w tym 120 kotłów pozaklasowych. "Pozostało ich jeszcze 791" - zaznaczył.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień podała, że na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła w ub.r. wydano z budżetu miasta blisko 1 mln zł. Również w br. można skorzystać z dopłat do wymiany pieców.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE