ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: w 2020 r. ropa raczej nie podrożeje, możliwa jest nadpodaż
25.01.2020r. 08:22

Ropa w 2020 r. nie powinna znacząco drożeć, nie przewiduje się większych problemów z podażą surowca, a wyższe niż w ostatnich latach zapasy zmniejszają wrażliwość rynku na jakiekolwiek geopolityczne ryzyko - oceniają analitycy.

Tegoroczny szczyt notowań rynkowych ropy przypadł na 6 stycznia - tuż po zabiciu przez Amerykanów w Iraku ważnego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds. Notowania ropy Brent sięgały wtedy 70 dolarów za baryłkę, a ropy WTI - przekroczyły 63. Od tego czasu notowania systematycznie spadają, w piątek ropa Brent spadła poniżej 60 dol., a WTI - poniżej 55 dol.

Według ostatnich analiz amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), średnia cena Brent w 2020 r. powinna być na poziomie 65 dol., a WTI - 59 dol. W 2021 r. EIA oczekuje niewielkiego wzrostu, odpowiednio do 68 i 59 dol.

Prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) mówią nawet o nadpodaży ropy w pierwszej połowie roku. Ta możliwa nadpodaż, według EIA nie przełoży się jednak na wyraźny spadek cen z powodu utrzymującej się premii za ryzyko geopolityczne. EIA ocenia, że powinno ono stopniowo maleć, jednak w kolejnych miesiącach presję na spadek cen równoważyć będą czynniki fundamentalne, takie jak ogólny wzrost popytu. W rezultacie ceny ropy nie powinny się w ciągu roku znacząco zmieniać.

EIA w krótkoterminowej prognozie nie przewiduje zakłóceń w dostawach, ani też presji na wzrost cen z powodu ryzyka takich zakłóceń.
Z kolei MAE wskazuje na odporność rynku na wzrost ryzyk geopolitycznych. Jak podkreśla Agencja, produkcja krajów poza OPEC wyraźnie rośnie, z kolei w samym OPEC poziom zapasów ropy jest wyraźnie wyższy niż średnia z ostatnich pięciu lat. Razem daje to solidną podstawę do reakcji na jakiekolwiek ryzyko polityczne - ocenia MAE.

Amerykańskie dane wskazują na dalszy wzrost wydobycia ropy w USA. O ile średnia produkcja w 2019 r. była na poziomie 12,2 mln baryłek dziennie, to w 2020 r. średnia ma być rzędu 13,3 mln dziennie. A w 2021 r. ma jeszcze wzrosnąć do 13,7 mln baryłek dziennie.

Również krajowi analitycy nie widzą powodów do gwałtownych zmian. Rynek pozostaje pod presją oczekiwań nadwyżki podaży ropy naftowej i wzrostu jej zapasów w pierwszej połowie roku, a geopolityka, póki co, zeszła na drugi plan - ocenia Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex.

Z kolei portal e-petrol.pl wskazuje, że początek tygodnia zapowiadał wzrosty, pojawiły się np. doniesienia o wyraźnym ograniczeniu wydobycia w Libii i perspektywie niemal całkowitego zatrzymania produkcji. Jednak inwestorzy tylko na chwilę przejęli się libijskimi problemami, ropa szybko zaczęła tanieć w związku z nowymi prognozami MAE, zakładającymi zaskakującą nadpodaż surowca w pierwszej połowie tego roku - ocenili analitycy portalu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE