ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent: będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny
25.01.2020r. 17:46

Będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny, bo chcemy chronić klimat, ale to się musi wszystko odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych - powiedział w rozmowie z RMF FM prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pytany, czy dominującym tematem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos były zmiany klimatu odpowiedział, że był to jeden z tematów. W kontekście przeciwdziałania zmian klimatu stwierdził, że dla niego na pierwszym miejscu są interesy Polski i społeczeństwa, ale z drugiej strony stara się patrzeć na ten temat "zdroworozsądkowo i pragmatycznie".

Prezydent wśród priorytetowych działań na rzecz ochrony klimatu w Polsce wymienił ograniczenie możliwości palenia w piecach i promowanie elektromobilności. "Ochrona klimatu to proces wieloletni, to wymaga potężnych zmian w naszym przemyśle energetycznym" - podkreślał.

Duda zaznaczył, że to nie Polska decydowała o tym, że ma energetykę opartą obecnie w głównej mierze na węglu, ale obecnie należy postawić na odnawialne źródła energii, w tym energię słoneczną oraz farmy wiatrowe. "Będziemy stopniowo przekształcali nasz przemysł energetyczny, bo chcemy w jak najmniejszym stopniu emitować CO2, a więc w jak największym stopniu chronić klimat, ale to się musi wszystko odbywać w systemie zasady sprawiedliwej transformacji tzn. z uwzględnieniem potrzeb społecznych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa społecznego, bo tutaj jest konieczne zachowanie miejsc pracy, jest konieczne, żeby nie uderzyć w portfele domowe rodzin, konieczne jest chronienie Polaków przed drastycznymi wzrostami cen energii" - mówił.
Wśród istotnych tematów rozmów w Davos prezydent wymienił też Inicjatywę Trójmorza, o której rozmawiał m.in. z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Przypomniał również o powołaniu podczas forum Rady Biznesu Trójmorza oraz o powstaniu wspólnego dla 100 największych spółek z obszaru Trójmorza indeksu giełdowego SSI. "Trójmorze zaczyna mieć walor światowy, nie tylko interesują się Trójmorzem USA, Chiny, ale jak widać też Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że wiele rozmów odbył w kuluarach zarówno z przedstawicielami świata polityki, jak i biznesu. "Polskę widać w Davos wreszcie i to bardzo dobrze, bo jeśli mamy ambicję, chcemy się liczyć, być w międzynarodowych gremiach, mamy ambicję wejść do G20, to musimy się pokazywać, musimy być widoczni, musimy być ofensywni i to się dzieję" - podsumowywał Duda.

Tegoroczne jubileuszowe, bo 50. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbyło się pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata". Corocznie w tym spotkaniu biorą udział światowi politycy, intelektualiści, dziennikarze i ludzie biznesu. Jak zapowiadano, do Davos przyjechać miało 3 tys. osób z 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Poza prezydentem Andrzejem Dudą Polskę w Davos reprezentował też premier Mateusz Morawiecki, niektórzy ministrowie jego rządu oraz przedstawiciele największych polskich spółek. W Davos prezydent spotkał się m.in. z ekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz sekretarzem generalnym OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo.

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 26.01.2020r. 14:08
Bez energetyki jadrowej nie ma movy o klimatycznej neutralnosci. Zrodla odnawialne same dzialac nie beda poza... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 6 | Najnowsza odpowiedź: 03-02-2020r. 09:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: S3XY 27.01.2020r. 07:54
PiS i ochrona klimatu. Dlaczego brzmi to jak sprzeczność? Żarówka, 200 lat węgla, Puszcza Białowieska, polowania,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 27.01.2020r. 08:18
Mamy już najdroższą energię hurtową w europie z naszego najdroższego węgla na świecie i dlatego nie jest nam... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 27-01-2020r. 12:17 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE