ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Kogeneracja staje się ważnym tematem w branży energetycznej
27.01.2020r. 08:54

Polski sektor elektroenergetyczny przechodzi dynamiczny proces zmian. W branży jest wiele organizacji zajmujących się szeroko pojętą energetyką. Jednym z ważnych podmiotów jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych. Organizacja, która do tej pory kojarzyła się z mocno eksperckim analizami, staje się powoli ważnym graczem w debacie publicznej poświęconej przyszłości sektora.

Kogeneracja w Polsce musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Dziś rozwój tego obszaru zależy nie tylko od sytuacji finansowej przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych, ale również od uwarunkowań społeczno-gospodarczych, zmian prawnych oraz rosnącej troski o klimat i ochronę środowiska. Zmieniające się wymagania dotyczące emisji wymuszą na producentach energii poszukiwania sposobów na obniżanie kosztów produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Współpraca na rzecz kogeneracji

PTEZ od 1991 r. zajmuje się rozwojem kogeneracji w Polsce wspierając przedsiębiorstwa ciepłownicze i energetyczne w zakresie produkcji energii i ciepła w skojarzeniu.

Towarzystwo jest aktywne zarówno na forum krajowym, jak również w przestrzeni europejskiej. Dzięki bliskiej współpracy z administracją rządową, PTEZ miało duży wkład w szereg istotnych inicjatyw, które w ostatnim czasie udało się z sukcesem zakończyć. Były to m.in. wprowadzenie nowego systemu wsparcia, dopracowanie założeń mechanizmu rynku mocy, dostosowanie do nowych regulacji unijnych oraz rozpoczęcie intensywnych prac legislacyjnych w obszarze rynku ciepła.

- Wiemy, jak ważny w przeprowadzeniu z sukcesem transformacji energetycznej w Polsce jest dialog wszystkich zainteresowanych stron. Stąd od lat rozmawiamy w gronie przedsiębiorstw należących do Towarzystwa i wspólnie wypracowanymi wnioskami dzielimy się z otoczeniem - podkreśla Wojciech Dąbrowski, Prezes PTEZ.

Tworzenie przestrzeni dialogu - nowe inicjatywy

PTEZ w ostatnim czasie zainicjował dwa ważne dla branży projekty: Kongres Kogeneracji i "Raport o kogeneracji w ciepłownictwie".

W dniach 4-6 czerwca 2019 r. w Kazimierzu Dolnym odbył się I Kongres Kogeneracji. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele branży, administracji rządowej, eksperci branżowi, samorządowcy i naukowcy. W trakcie konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych i Europejskie Centrum Biznesu, dyskutowano o wyzwaniach i perspektywach rozwoju kogeneracji w naszym kraju i w Unii Europejskiej.

- Kongres Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym był pierwszym wydarzeniem, poświęconym wyłącznie tej tematyce. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 ekspertów: przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, menadżerów przedsiębiorstw energetycznych oraz naukowców. Przez dwa dni mieli okazję uczestniczyć w szeregu debat, dyskusji panelowych i rozmów kuluarowych na temat wyzwań, przed jakimi stoi branża energetyczna i ciepłownicza - podkreśla dr Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Podczas Kongresu po raz pierwszy wręczono nagrodę "Przyjaciel Kogeneracji", którą otrzymał Krzysztof Tchórzewski. Wyróżnienie zostało przyznane za "wyjątkowy wkład w działania na rzecz tworzenia ram prawnych i instytucjonalnych, pozwalających skutecznie rozwijać kogenerację w naszym kraju".

Szanse i wyzwania stojące przed kogeneracją

W przededniu rozpoczęcia tegorocznego sezonu grzewczego Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) zaprezentowało Raport o kogeneracji w ciepłownictwie. Eksperci PTEZ wskazali kluczowe wyzwania w rozwoju kogeneracji w Polsce, na tle przemian następujących w europejskiej i globalnej gospodarce.

- Do współpracy przy raporcie zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, aktywnie działających w ramach naszego Towarzystwa. Przeanalizowali oni dane, dotyczące aktualnego stanu sektora, aby przybliżyć przedstawicielom branży, dziennikarzom, ekspertom i opinii publicznej obecną sytuację kogeneracji w Polsce - podkreśla dr Janusz Ryk.

Pierwsza edycja "Raportu o kogeneracji w ciepłownictwie" kompleksowo opisuje sytuację sektora, jego potencjał i najważniejsze wyzwania czekające branżę w najbliższych latach. W raporcie przedstawiono złożoność procesu transformacji ciepłownictwa, będącego efektem zmian prawnych oraz reakcją na oczekiwania społeczne. Zwrócono uwagę na konieczność troski o środowisko i ochronę klimatu w planowaniu kolejnych projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych, równocześnie z uwagą śledząc postęp technologiczny w energetyce.

- Polska energetyka i ciepłownictwo przechodzą przez okres intensywnej transformacji. Tworząc raport chcieliśmy podsumować aktualną sytuację branży. Raport to fotograficzne spojrzenie na ciepłownictwo oraz próba uchwycenia stanu i perspektyw branży pod koniec drugiej dekady XXI wieku - zaznacza prof. dr hab. inż. Wojciech Bujalski.

Działania na rzecz promocji kogeneracji

Polskie Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych aktywnie reaguje na trendy w energetyce i stara się odpowiadać na zapotrzebowanie przedsiębiorstw ciepłowniczych i energetycznych. Od wielu lat dialog i edukacja na temat kogeneracji prowadzona jest przez organizację na kilku poziomach. Z jednej strony jest to współpraca przedstawicieli czołowych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce i dzielenie się z otoczeniem spostrzeżeniami, wnioskami i rekomendacjami. Z drugiej Towarzystwo bierze udział w debacie publicznej, m.in. poprzez nowoczesne kanały komunikacji w mediach społecznościowych. Na profilu na Twitterze PTEZ informuje o kluczowych przedsięwzięciach w obszarze kogeneracji, dzieląc się opiniami ekspertów i udostępniając interesujące analizy na temat ciepłownictwa i energetyki.

- Do rozmowy na temat kogeneracji zapraszamy nowe środowiska. Coraz wyraźniej dostrzegamy potrzebę dialogu z samorządowcami na temat korzyści płynących z tej technologii. - podkreśla Wojciech Dąbrowski. - Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) od prawie 30 lat promuje technologię kogeneracyjną, jako najbardziej wydajny i bezpieczny dla środowiska sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Dlatego stale podejmujemy działania, aby - tam gdzie jest to uzasadnione - istniejące ciepłownie i kotłownie zamienić na jednostki kogeneracyjne.
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 27.01.2020r. 11:08
PTEZ z własnej inicjatywy, a URE z urzędu powinni wystąpić o czasowe odstępstwa ( na 200 lat ) w obszarze ETS CO2 i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE