ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rafako liczy na pozyskanie 30-40 proc. polskiego rynku modernizacji bloków energetycznych 200+
27.01.2020r. 13:05

Rafako chciałoby pozyskać 30-40 proc. rynku modernizacji bloków energetycznych 200+ MWe. Spółka szacuje, że w latach 2021-2026 w Polsce modernizacji wymagać będzie 30 tego typu węglowych bloków, a koszt jednego projektu to 40-60 mln zł netto - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Rafako.

"Polska posiada 47 bloków energetycznych klasy 200+ MWe. Zakładamy, że 30 z nich może podlegać modernizacji" - powiedziała wiceprezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail.

Dodała, że Rafako chciałoby przejąć około 30-40 proc. rynku modernizacji bloków. Potem możliwa jest ekspansja zagraniczna tego projektu. W Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach potencjał projektu wynosi 90-100 tego typu bloków.

Dyrektor odpowiedzialny za projekt w Rafako Maciej Kaczorowski poinformował, że koszty modernizacji w zależności od stanu bloku będą wahać się od 40 do 60 mln zł netto.
Spółka przewiduje, że pierwsze przetargi na modernizację bloków energetycznych 200+ MWe powinny pojawiać się od połowy 2020 roku. Rafako będzie wówczas miało gotową komercyjną ofertę.

Program modernizacji bloków 200+ MWe zakłada, że dzięki zwiększeniu elastyczności pracy, bloki będą mogły stabilizować system energetyczny, który w coraz większym stopniu oparty będzie na odnawialnych źródłach energii. Ma on m.in. umożliwić skrócenie czasu rozruchu bloku oraz wzrost jego sprawności.

Rafako, dzięki środkom z Programu Bloki 200+ finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, prowadzi obecnie prace nad wdrożeniem metody modernizacji bloków, przygotowanej przez spółkę na obiekcie referencyjnym udostępnionym przez Tauron Wytwarzanie. Jest to blok nr 6 w Elektrowni Jaworzno III.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: energetyk 27.01.2020r. 14:36
200+ to największa sciema - wyrzucone pieniądze w błoto. dostosowanie tych trupów do wymogów ekologicznych i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE