ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy PGG powołali Sztab Protestacyjno-Strajkowy
27.01.2020r. 15:16 27.01.2020r. 13:08

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej powołali w poniedziałek wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy w spółce. Na 3 lutego zapowiedzieli masówki informacyjne skierowane do załóg kopalń PGG.

Jak czytamy w komunikacie związkowców, w odpowiedzi na propozycje zarządu Polskiej Grupy Górniczej z dnia 24 stycznia br. dotyczących wypłaty 14- tej pensji za 2019 rok, organizacje związkowe działające w PGG podtrzymują swoje żądanie wypłacenia 14-tej pensji w wysokości 115 proc. na kopalniach, które wykonały plan PTE plus kopalnia ROW. W przypadku pozostałych kopalni i i zakładów związkowcy oczekują 100 proc. nagrody.

Strona związkowa ocenia, że zarząd PGG nie dotrzymał porozumienia z dnia z kwietnia 2018 roku, nie przedstawiając do końca 2018 roku zadania minimalnego i ustalonego stronie społecznej. Związkowcy stoją na stanowisku, że jedynym ustalonym zadaniem był przedstawiony plan
techniczno-ekonomiczny na poszczególne kopalnie i dlatego żądają wypłacenia 14 pensji za 2019 r.

Organizacje związkowe działające w PGG poinformowały ponadto, że nie zgadzając się z propozycjami zarządu w temacie 14-pensji, powołały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy.

Spółka nie skomentowała dotąd informacji o powołaniu sztabu i nie odniosła się do związkowych postulatów. Wcześnie zarząd PGG zapewnił, że zamierza wypłacić górnikom 100 proc. środków przeznaczonych w budżecie firmy na wypłatę "czternastki". W sumie to wypłacane do połowy lutego świadczenie ma kosztować firmę 331 mln zł.

W poniedziałkowym piśmie do zarządu PGG związkowcy podtrzymali też postulat wzrostu płac (kolejne spotkanie w tej sprawie z udziałem mediatora zaplanowano na 30 stycznia) oraz sprzeciwili się - jak napisano - "cichej likwidacji" kopalń - tak związki interpretują wstrzymanie prac przygotowawczych w należącym do kopalni Ruda ruchu Pokój w Rudzie Śląskiej.

Związkowcy zwrócili też uwagę na brak przychodów PGG z węgla, zakontraktowanego, ale nie odebranego przez krajową energetykę. W efekcie przy kopalniach PGG wzrosły zwały węgla.

Związkowcy domagają się, by załogi kopalń, które w ub. roku wykonały założenia planu techniczno-ekonomicznego (a także kopalnia ROW, gdzie o niewykonaniu planu zdecydowały warunki obiektywne) otrzymały 115 proc. nagrody rocznej, a górnicy z pozostałych kopalń - 100 proc. Zarząd PGG chce natomiast wypłacić to świadczenie proporcjonalnie do wielkości wydobycia w poszczególnych kopalniach.
Działające w spółce związki zawodowe akceptują motywacyjny charakter części nagrody, ustalony w zawartym ponad półtora roku temu porozumieniu, kwestionują jednak sposób podziału środków. Ich zdaniem nawet w tych kopalniach, które nie wykonały planu wydobycia, pracownicy powinni otrzymać 100 proc. nagrody, zaś tam, gdzie plan został wykonany lub przekroczony - 115 proc. Zarząd proponuje inną zasadę podziału.

Zgodnie z propozycją zarządu, w kopalniach, które wykonały plan, górnicy mieliby otrzymać 100 proc. świadczenia, w zakładach które wydobyły więcej świadczenie byłoby wyższe, a w tych, które nie wykonały planu - niższe, w wysokości co najmniej 85 proc. nagrody.

W porozumieniu ze stroną społeczną z kwietnia 2018 r., dotyczącym zasad naliczania "czternastki", zarząd proponował przelicznik uzależniony od osiągniętej wielkości wydobycia, gdzie 100 proc. wydobycia równałoby się 100 proc. nagrody. Ostatecznie PGG przedstawiła związkowcom propozycję realizacji wypłaty nagrody rocznej za 2019 rok w wysokości wprost proporcjonalnej do poziomu realizacji zadań produkcyjnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ub. roku trzy kopalnie przekroczyły plan wydobycia, więc ich załogi - jak proponował zarząd - dostałyby proporcjonalnie o kilka procent wyższą nagrodę. W innych zakładach - także tych, które nie wydobyły nawet 85 proc. planowanej ilości węgla - nagrody byłyby niższy. W porozumieniu z kwietnia 2018 r. zagwarantowano jednak, że 85 proc. to minimalna wysokość nagrody, której nie wolno pomniejszyć. Związkowcy nie zgadzają się na propozycję zarządu.

Ubiegłoroczny plan PGG zakładał początkowo wydobycie 30,9 mln ton węgla. Ostatecznie - według nieoficjalnych informacji związkowych - spółka zamknęła rok produkcją rzędu 29,5 mln ton, co oznacza ubytek 1,4 mln ton w stosunku do planu. Zarząd spółki liczy, że wspólnie ze związkami uda się wdrożyć mechanizm, dzięki któremu wyniki produkcyjnej poszczególnych kopalń będą odzwierciedlone również w wysokości nagrody rocznej.

Związkowcy argumentują natomiast, iż niewykonanie planu w części kopalń wynika z przyczyn obiektywnych i nie jest winą górników, stąd powinni oni otrzymać 100 proc. nagrody, zaś tam, gdzie plany wykonano lub przekroczono - 115 proc. Według zarządu, byłoby to jednak niezgodne z porozumieniem z kwietnia 2018 r.

W listopadzie ub. roku zarząd PGG zgodził się na inny związkowcy postulat, dzięki czemu do podstawy obliczania nagrody rocznej włączono należne górnikom dodatki do przepracowanych dniówek.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE