ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: w rozmowach ws. zielonej transformacji podkreślamy potrzebę dodatkowych środków
27.01.2020r. 13:42

W rozmowach z Komisją Europejską o nowych mechanizmach wsparcia będziemy zawsze podkreślać, że Polska i takie regiony jak Śląsk, potrzebują dodatkowych środków na zieloną transformację - zadeklarował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył w liście skierowanym do uczestników zorganizowanej w Katowicach dwudniowej konferencji "W kierunku zielonej gospodarki", priorytetem rządu jest zielona transformacja przeprowadzona w taki sposób, by była ona bezpieczna i korzystna gospodarczo, a także akceptowana społecznie.

W odczytanym przez europosłankę Jadwigę Wiśniewską liście szef rządu przypomniał, że sprawy klimatu i transformacji w kierunku zielonej gospodarki stały się głównymi tematami w agendzie Unii Europejskiej, a nawiązując do lokalizacji katowickiej konferencji ocenił, że to idealne miejsce do dyskusji na ten temat, ponieważ woj. śląskie to największy region górniczy w Unii Europejskiej.

"Chciałbym podkreślić: Polska jest, była i będzie za tym, by chronić klimat. W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę, by zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i poprawić jakość powietrza. Realizujemy program Czyste Powietrze, wdrożyliśmy nowe normy dla paliw, obniżyliśmy normy smogowe, wspieramy kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych" - wymienił premier.

"Pamiętajmy jednak o tym, że musimy działać z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań. Tylko tyle i aż tyle" - zaakcentował.

"Priorytetem rządu jest zielona transformacja przeprowadzona w taki sposób, by była ona bezpieczna i korzystna gospodarczo, a także akceptowana społecznie. Proces ten musi w Polsce przebiegać stopniowo, aby nie hamować naszego wzrostu gospodarczego i nie obniżać bezpieczeństwa energetycznego" - zastrzegł szef rządu.

Morawiecki przypomniał jednocześnie, że rząd, aby nadać nowy impuls rozwojowy Śląskowi - jednemu z najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce, opierającemu swą siłę w dużej mierze na węglu - zainicjował Program dla Śląska.

"Jego głównym celem jest zmiana profilu gospodarczego regionu i stopniowe zastępowanie tradycyjnych sektorów gospodarki nowymi przedsięwzięciami w sektorach bardziej produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie" - wskazał premier.
"W rozmowach z Komisją Europejską o nowych mechanizmach wsparcia, będziemy zawsze podkreślać, że Polska i takie regiony jak Śląsk, potrzebują dodatkowych środków na zieloną transformację" - zadeklarował.

Zwracając się do obecnej na katowickiej konferencji unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry Morawiecki zapewnił, że w negocjacjach - m.in. dotyczących Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - może ona liczyć na polskie konstruktywne uwagi.

"Dyskusja nad transformacją w kierunku zielonej transformacji to nasz wspólny obowiązek" - skonkludował premier.

Polska jest pierwszym krajem członkowskim UE, w którym komisarz Ferreira oficjalnie zaprezentowała w poniedziałek założenia Funduszu podczas otwartego spotkania z zainteresowanymi środowiskami. Prezentacja była częścią konferencji "W kierunku zielonej gospodarki", zorganizowanej z inicjatywy samorządu woj. śląskiego.

Woj. śląskie to największy region węglowy w Unii Europejskiej. Do Katowic przyjechali w poniedziałek przedstawiciele wielu innych europejskich regionów węglowych, m.in. z Rumunii i Bułgarii.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, obok mechanizmu inwestycyjnego oraz pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla sektora publicznego ma być jednym z trzech filarów finansowania przedsięwzięć służących dochodzeniu do neutralności klimatycznej - większość krajów UE zadeklarowało chęć osiągnięcia tego celu w 2050 r. Polska chce dążyć do neutralności klimatycznej w swoim tempie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE