ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisarz Ferreira: wspólną sprawą włączenie wszystkich do zielonej transformacji
27.01.2020r. 14:33

Wdrażanie zielonej transformacji nie powinno być drastyczne; wspólną sprawą jest włączenie do niej wszystkich mieszkańców, nie można tu nikogo zostawiać z tyłu - mówiła w poniedziałek w Katowicach unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Polska jest pierwszym krajem członkowskim UE, w którym Ferreira oficjalnie zaprezentowała założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund) podczas otwartego spotkania z zainteresowanymi środowiskami.

Podczas konferencji prasowej w ramach zorganizowanej w Katowicach konferencji "W kierunku zielonej gospodarki" komisarz mówiła, że w dyskusji nad transformacją należy współdzielić i sukcesy i problemy.

"Pracujmy razem, by znaleźć drogę, aby minimalizować koszty po stronie ludzi, do których kierujemy nasze polityki. Naszą sprawą jest, by nie pozostawić nikogo z tyłu, lecz przyciągnąć wszystkich do tej transformacji" - deklarowała Ferreira.

"Myślę, że zielona transformacja to nie jest coś zupełnie nowego. Także ten region, Śląsk, już ją w pewien sposób wprowadza; dawniej było tu znacznie więcej kopalni, niż dziś, cały ten szeroki proces już postępuje" - uspokajała. "Obecnie w Europie wprowadzamy jednak tę sprawę, związaną też m.in. z obecnymi zmianami klimatu, do centrum zainteresowania" - przypomniała.

"Z tego powodu powstał specjalny fundusz mający wspierać i ułatwiać realizację planów transformacji w regionach" - wyjaśniła Ferreira dodając, że zawiera on dodatkowe pieniądze ponad te umieszczone w dotychczasowych europejskich politykach.

Pytana przez dziennikarzy o wyzwania dla woj. śląskiego w kontekście zielonej transformacji Ferreira uznała, że są one co do zasady podobne dla całej Europy i wszystkich jej regionów zależnych od węgla.
"Tutaj, w woj. śląskim, macie silnie związaną z tym tradycję, ale z drugiej strony wasz region jest silny" - oceniła przedstawicielka KE, wskazując na silną bazę przemysłową, naukową, a także bogate już doświadczenie wynikające z dotychczasowej transformacji.

"Oczywiście, Polska będzie uprzywilejowana w tym podziale 7,5 mld euro (planowanej wartości Funduszu Sprawiedliwej Transformacji). Kierujemy do Polski 2 mld euro z tych świeżych pieniędzy. Pomysł jest taki, że połączymy to ze środkami rozwojowymi z funduszy spójnościowych, że będzie to też otwarte na duże instrumenty finansowe, elastyczne i z wykorzystaniem kapitału prywatnego" - mówiła Ferreira.

"Z tych 7,5 mld euro możemy osiągnąć globalne inwestycje w tych regionach transformacji na ok. 100 mld euro. Dla Polski z tych 2,5 mld euro globalne inwestycje przełożyłyby się na 26-27 mld euro" - sygnalizowała komisarz.

Jak dodała, to po stronie rządów będzie leżał wybór regionów transformacji, następnie będą powstawały dla nich szczegółowe plany transformacji - zgodnie z krajowymi planami klimatycznymi i energetycznymi. "Będzie to więc kompleksowa praca, do której oczywiście przygotowujemy rekomendacje" - zaznaczyła.

Ferreira powtórzyła, że po wyborze regionów, które obejmie fundusz, przygotowane powinny zostać średnio-długookresowe plany, zgodnie z którymi specjalne finansowanie będzie kierowane na zadania związane z aspektami społecznymi, z dywersyfikacją zatrudnienia, z tworzeniem nowych szans.

"Plany te powinny być wdrażane stopniowo. Nie myślimy o niczym drastycznym. To transformacja, którą powinniśmy być w stanie osiągnąć. Stwórzmy ku temu szanse" - zaapelowała unijna komisarz ds. spójności i reform.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: sarkazm 27.01.2020r. 20:45
To rząd oficjalny ...(z zielonym marksizmem jako ideologią).
Tak mi się skojarzyło. Tym bardziej, że p. komisarz do 2,5 mld EUR stosuje nie wiadomo na jakiej podstawie mnożnik x10+,
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE