ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen rozmawia z konkurencją o wymianie części stacji paliw
27.01.2020r. 15:23

PKN Orlen prowadzi rozmowy ze wszystkimi konkurentami działającymi na polskim rynku w sprawie możliwości wymiany części stacji paliw - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jest on przekonany, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie fuzji z Lotosem zapadnie w tym roku.

Wśród podmiotów, z którymi rozmawia Orlen, jest również węgierski MOL, który funkcjonuje w Polsce poprzez sieć Slovnaft. Wiceprezes MOL Ferenc Horvath podczas wizyty w Polsce w zeszłym tygodniu oceniał w rozmowie z dziennikarzami, że fuzja PKN Orlen z Lotosem może zwiększyć konkurencję, a intencje akcjonariuszy są racjonalne z biznesowego punktu widzenia. Nie chciał komentować, czy koncern rozmawia z Orlenem w sprawie ewentualnego przejęcia części stacji w Polsce.

"Rozmawiamy z różnymi partnerami, którzy operują na naszym rynku. Nie wykluczam współpracy z żadnym z podmiotów. Interesują nas oferty, które będą korzystne z punktu widzenia polskiego rynku. Będziemy robić biznes z tymi, którzy dadzą nam najlepsze warunki" - powiedział PAP Biznes prezes Daniel Obajtek.

Ewentualne zmniejszenie liczby stacji paliw lub ich wymiana w Polsce są związane z planowaną transakcją przejęcia przez Orlen gdańskiej spółki Lotos. Nie jest wykluczone, że wśród warunków zaradczych, od spełnienia których Komisja Europejska uzależni zgodę na fuzję Orlen-Lotos, będzie zmniejszenie liczby posiadanych przez oba koncerny stacji paliw.

Prezes Obajtek nie wyklucza też sprzedaży stacji, które będą znajdowały się blisko siebie i mogłyby wzajemnie ze sobą konkurować.

"Różne pomysły są brane pod uwagę, również wymiany aktywów, ale jeśli dostaniemy ofertę na kanibalizujące się ze sobą stacje, to na korzystnych warunkach możemy je sprzedać i kupić w innej lokalizacji" - dodał.

Negocjacje Orlenu z Komisją Europejską w sprawie zgody na przejęcie Lotosu trwają już ponad rok, a w zeszłym roku Komisja weszła w drugą, bardziej pogłębioną, fazę rozmów z płockim koncernem.
Pod koniec września 2019 r. Komisja Europejska zdecydowała się na zastosowanie procedury "stop the clock" ("zatrzymania zegara") w negocjacjach. Dzięki temu Orlen zyskał czas na zebranie dodatkowych informacji.

Komisja Europejska miała teoretycznie czas do 22 stycznia 2020 roku na wydanie decyzji w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem. Termin ten zostanie jednak wydłużony o czas, w którym zastosowana będzie procedura "stop the clock". Do tej pory zegar nie został jeszcze odblokowany.

Pytani przez PAP Biznes analitycy wskazują, że negocjacje z Komisją Europejską przedłużają się i wygląda na to, że KE będzie domagać się środków zaradczych w postaci sprzedaży części aktywów Orlenu. Analitycy są zdania, że jeśli warunki te będą zbyt niekorzystne, to płocki koncern może wręcz wycofać się z planów kupna Lotosu.

Prezes Obajtek jest przekonany, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody lub jej braku na fuzję z Lotosem zapadnie w tym roku.

"Cały czas negocjujemy z Komisją, rozmowy są zaawansowane. Ten proces musi być opłacalny zarówno dla nas, jak i dla sprzedającego, czyli Skarbu Państwa. Jestem optymistą w tym zakresie" - powiedział Daniel Obajtek.

"Jesteśmy na tak zaawansowanym stopniu negocjacji, że na 100 proc. decyzja w tym roku będzie" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE