ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron zawarł z PSE umowę na redukcję poboru mocy o 14 MW
27.01.2020r. 16:00

Koncern Tauron podpisał z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) umowę, zgodnie z którą przy wzmożonym w Polsce zapotrzebowaniu na energię elektryczną zredukuje o 14 megawatów (MW) pobór mocy w ramach mechanizmu DSR (Demand Side Response).

Jak przypomniał w poniedziałek Tauron, mechanizm DSR polega na czasowym obniżeniu przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesunięcie w czasie jej poboru na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za oczekiwane wynagrodzenie. Pomaga to zachować stabilność w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w momentach, gdy z określonych powodów znacznie wzrasta zapotrzebowania na energię elektryczną.

Tak było w sierpniu 2015 r., gdy z powodu utrzymujących się wysokich temperatur powietrza ogłoszono 20. stopień zasilania, na podstawie którego PSE mogły nakładać na odbiorców przemysłowych ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Po tych doświadczeniach operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego - wspólnie z firmami energetycznymi - rozwija mechanizmy poprawiające pewność zasilania.

"Krajowy system elektroenergetyczny jest narażony na ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogą nieść ze sobą skokowy wzrost konsumpcji energii elektrycznej. Tak może dziać się w czasie fali upałów lub mrozów" - wyjaśnił rzecznik Tauronu Łukasz Zimnoch. "W takiej sytuacji, dzięki porozumieniu z PSE, zastosujemy DSR, by czasowo obniżyć ilość zużywanej energii" - dodał Zimnoch.

Rzecznik Tauronu przypomniał, że PSE ogłosiły przetarg na świadczenie usługi DSR - Program Gwarantowany V w lipcu 2019 r.; zaznaczył też, że w ramach tego postępowaniu koncern pozyskał do współpracy wykonawców.
Umowa, o której poinformował w poniedziałek Tauron, to jedna z umów operatora systemu przesyłowego z sześcioma podmiotami, w ramach których - jak informowały PSE w piątek - zakontraktowano na okres letni - od 1 kwietnia do 30 września 2020 r. - redukcje mocy na polecenie na poziomie od 683,7 do 764,5 MW, a na okres zimowy - od 1 lutego do 31 marca oraz od 1 października do 30 listopada 2020 r. - 612 MW.

Usługi DSR to usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie Operatora Sieci Przesyłowej, polegające na zmniejszeniu poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej w wybranych godzinach.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podkreślają, że dzięki zyskaniu wykonawców usług DSR zwiększa się pewność zasilania odbiorców i wzrośnie możliwość uniknięcia ewentualnego wprowadzenia stopni zasilania, czyli ograniczeń w dostawach i poborze energii elektrycznej - w sytuacjach niedoboru mocy w systemie. Podmioty świadczące usługi DSR są wynagradzane za gotowość do jej uruchomienia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE