ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oczyszczalnia wody w Szczecinie uruchamia turbinę Francisa
28.01.2020r. 09:27

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, będzie to drugie tego typu urządzenie w Polsce, które zostanie zastosowane w oczyszczalni ścieków - po zainstalowanym w Krakowie - i będzie zaopatrywać w energię Zakład Produkcji Wody Pomorzany. To już kolejna technologia OZE, którą do obniżenia swoich rachunków za energię wykorzysta szczeciński ZWiK

Jutro odbędzie się oficjalna prezentacja i uruchomienie turbiny przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Pomysł na zastosowanie turbiny Francisa w szczecińskiej oczyszczalni powstał kilka lat temu, a jej konstrukcja jak i niezbędnej infrastruktury, w tym budynku i odcinka rurociągu trwały 3 lata.

Moc zainstalowana urządzenia to około 140 kW, a ZWiK w Szczecinie szacuje, że w ciągu roku wyprodukuje co najmniej 880 MWh energii elektrycznej. Natomiast rocznie zakład zużywa 5 tys. MWh. Inwestycja i generowana dzięki niej energia ma zmniejszyć rachunki za energię inwestora o około 350 tys. zł netto.

Jednym z największych z posiadanych obiektów i zarazem podstawowym źródłem wody dla Szczecina jest należący do przedsiębiorstwa Zakład Produkcji Wody "Miedwie". Woda pobierana jest ze znajdującego się ok. 30 km od Szczecina jeziora Miedwie, a następnie za pomocą rurociągu o długości 33 km dostarczana jest do Zakładu Produkcji Wody "Pomorzany", gdzie jest przepompowywana do lewobrzeżnej części miasta.

Turbina do napędu i jednocześnie produkcji energii elektrycznej będzie wykorzystywać spadek grawitacyjny wody w rurociągu (różnica poziomów pomiędzy Miedwiem a zakładem przy ul. Szczawiowej wynosi około 30 metrów).

Przepływ minimalny urządzenia wyniesie 150 l/s, natomiast maksymalny 500 l/s. Zakres zmienności spadów wynosi od 23 m do 33 m i ma 1500 obrotów na minutę. Średnica wirnika turbiny to 300 mm.
Urządzenie kosztowało 3,4 mln zł i otrzymało 75 proc. dofinansowanie z NFOŚiGW w ramach programu "Czysta Odra w Szczecinie". Wykonawcą projektu było konsorcjum firm ZRE GDAŃSK S.A. oraz Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych Adam Rusiecki ze Szczecina.

Jednak to nie jedyne źródło czystej energii, które wykorzystuje ZWiK. Spółka czerpie ją także z dwóch elektrowni fotowoltaicznych w ZPW Miedwie o mocy 2,1 MW, elektrowni fotowoltaicznej w ZPW Pilchowo o mocy 0,5 MW, 3 kogeneratorów biogazowych w Oczyszczalni Ścieków "Pomorzany" o mocy 1,05 MW i jednego kogeneratora biogazowego w Oczyszczalni Ścieków "Zdroje" o mocy 0,5 MW.

W 2019 roku szczecińska spółka pozyskała z własnych źródeł odnawialnych około 20 proc. energii potrzebnej do swojej działalności, wytwarzając 6740 MWh. To czyni ją liderem w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w województwie zachodniopomorskim. Najwięcej wytwarza jej właśnie Zakład Produkcji Wody Pomorzany, gdzie zostanie uruchomiona turbina.

Po jej uruchomieniu poziom energii generowanej przy użyciu źródeł odnawialnych w łącznym wolumenie zużycia energii w szczecińskich wodociągach wyniesie 23 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE