ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Indie i Rosja omawiają możliwość współpracy w krajach trzecich
28.01.2020r. 12:32

Rosja i Indie rozmawiają na temat budowy elektrowni jądrowych w Afryce, jako kolejnego etapu współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, przekazał w zeszłym tygodniu rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti ambasador Indii w Moskwie, Venkatesh Varma. Ambasador powiedział, że w Afryce możliwe jest powtórzenie projektu Rooppur realizowanego w Bangladeszu.

W chwili obecnej Moskwa i New Delhi współpracują w Bangladeszu przy projekcie budowy dwóch bloków energetycznych wyposażonych w reaktory WWER-1200 (AES-2006) w Rooppur, na wschodnim brzegu rzeki Ganges w okręgu Pabna. Uruchomienie pierwszego bloku planowane jest na 2023 r., a drugiego na 2024 r.

"Rosja podpisała już umowy na temat budowy elektrowni jądrowych z wieloma krajami afrykańskimi - jednym z nich jest Etiopia, a także z kilkoma krajami na Bliskim Wschodzie. Będą to projekty rosyjskie, ale z udziałem Indii. Obecnie trwa początkowy etap negocjacji, ale mamy nadzieję, że będzie to nowa era współpracy między Rosją a Indiami w dziedzinie energii jądrowej. Jest to kontynuacja sukcesu rosyjsko-indyjskiej współpracy w Bangladeszu" - powiedział dyplomata.
W październiku 2018 r. Rosja i Indie zgodziły się współpracować w celu przyspieszenia rozwoju indyjskiej energetyki jądrowej poprzez zaangażowanie się w projekt budowy sześciu bloków jądrowych w nowym miejscu w Indiach. Obecnie w ramach drugiej fazy projektu Rosja-Indie w Tamil Nadu budowane są dwa bloki WWER-1000 (AES-92) w elektrowni jądrowej Kudankulam. Dwa pierwsze bloki, także wyposażone w reaktory WWER-1000, działają w tej elektrowni odpowiednio od roku 2014 i 2017. Planowana jest również trzecia faza rozbudowy obiektu z wykorzystaniem projektu AES-92.

Aleksiej Lichaczow, dyrektor generalny rosyjskiej państwowej korporacji nuklearnej Rosatom, podkreślił korzyści płynące z energetyki jądrowej w tworzeniu miejsc pracy i regionalnym rozwoju gospodarczym podczas szczytu Rosja-Afryka w Soczi w Rosji w październiku ubiegłego roku. Lichaczow powiedział, że globalna nierówność w rozwoju technologicznym, przemysłowym i społeczno-gospodarczym jest "dotkliwie odczuwalna" szczególnie w Afryce.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE