ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wodór z morskich wiatraków zasili port w Ostendzie
28.01.2020r. 13:31

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, ma to być pierwszy w Europie komercyjny projekt, w którym zostanie wykorzystany wodór wytwarzany z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej - w tym przypadku produkowanej przez morskie farmy wiatrowe.

Zarządca portu w Ostendzie, DEME - belgijska firma działająca w branży offshore, w tym morskich wiatraków, a także działająca w sektorze energetycznym firma PMV podpisały porozumienie, którego celem jest zasilanie belgijskiego portu wodorem produkowanym z nadwyżek energii wytwarzanej przez pracujące u wybrzeży Belgii morskie farmy wiatrowe.

Instalacja zamieniająca w wodór nadwyżki energii odnawialnej ma zostać uruchomiona w roku 2025. Wytwarzany w niej wodór ma być źródłem energii elektrycznej, cieplnej i zużywanej w transporcie, a ponadto będzie wykorzystywany w procesach przemysłowych, które na razie bazują na wodorze wytwarzanym w wysokoemisyjnych procesach.

Instalacja nie powinna mieć problemu z dostępem do odpowiednich ilości energii odnawialnej. Zapewnią ją coraz liczniejsze elektrownie wiatrowe, które pracują u wybrzeży Belgii. DEME wylicza, że do końca tego roku na belgijski potencjał morskich wiatraków będzie się już składać 399 turbin o łącznej mocy 2,26 GW, a plany zagospodarowania obszarów morskich dopuszczają postawienie jeszcze 1,75 GW.

Uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 4 GW powinno dać energię w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu połowy belgijskich gospodarstw domowych. DEME podkreśla, że produkcja z morskich wiatraków nie zawsze będzie pokrywać się z zapotrzebowaniem i tutaj pojawia się przestrzeń do wykorzystania nadwyżek energii i zamiany ich w wodór.

W pierwszej fazie projektu zostanie przeprowadzone studium wykonalności, którego efektem ma być uruchomienie instalacji testowej z elektrolizerem o mocy około 50 MW.

Później, około roku 2022, ma się rozpocząć budowa wielkoskalowej instalacji, której uruchomienie ma nastąpić w roku 2025. Na razie strony porozumienia nie podają parametrów tej instalacji.
Z przekazanych informacji wynika natomiast, że finalnym efektem projektu o nazwie Hyport ma być zredukowanie emisji CO2 powstających w wyniku działalności portu w Ostendzie o około 500 tys. - 1 mln ton rocznie.

Obecnie największa w Europie instalacja do produkcji zielonego wodoru działa w Austrii. Moc instalacji tzw. power-to-gas uruchomionej w ubiegłym roku w Linzu wynosi 6 MW. Inwestycja kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło ze środków unijnych.

Natomiast do tej pory o przygotowaniach do budowy największej w Europie instalacji do produkcji zielonego wodoru informował niemiecki operator sieci przesyłowych TenneT.

Instalacji power-to-gas o mocy 100 MW ma powstać w ciągu kilku lat w Diele w północno-zachodnich Niemczech, a do produkcji wodoru zostaną wykorzystane m.in. nadwyżki energii wytwarzanej z wiatraków zlokalizowanych w niemieckiej części Morza Północnego.

Instalację, która powstanie w Dolnej Saksonii, TenneT zrealizuje we współpracy z firmami Gasunie Germany i Thyssengas, i ma ona wchodzić w fazę operacyjną stopniowo od roku 2022.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 29.01.2020r. 15:07
Zmarnowanie 60-70% zielonej energii na zabawach z wodorem ogromnie cieszy, to chwila wytchnienia dla górników. Każda... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE