ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 2019 roku rekord niemieckiego offshore
29.01.2020r. 06:20

2019 rok był zdecydowanie najlepszym dla morskiego sektora energetyki wiatrowej w Niemczech. Co więcej, ekspansja "zielonej" energetyki na morzu wyprzedziła tą na lądzie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dziś morską energetykę wiatrową określa się jako silny filar systemu energetycznego w Niemczech. W 2019 roku zainstalowanych zostało w sumie 160 nowych morskich turbin wiatrowych o łącznej dodatkowej mocy 1,15 GW (dla porównania w 2010 roku tylko 12 turbin). Obecnie na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim po stronie niemieckiej zainstalowanych jest w sumie prawie 1500 turbin, dając w sumie 7,5 GW zainstalowanych mocy. Turbiny wytworzyły około 25 TWh energii elektrycznej, co odpowiada czterem procentom zapotrzebowania na energię elektryczną brutto. W 2019 roku przeciętna turbina wiatrowa osiągnęła moc 7 MW, została zainstalowana na głębokości 36 metrów, około 90 km od wybrzeża.

W przypadku lądowej energetyki wiatrowej, w 2019 roku zostało zainstalowanych 276 turbin, które zapewniły tylko 0,9 GW nowych mocy. Na ten rok, na lądzie miało zostać wygenerowane 1500 MW nowych mocy. Według szacunków branżowych, każdego roku należy dodawać około 5000 MW nowych mocy, aby osiągnąć cel OZE na poziomie 65 procent do 2030 roku
Główną przyczyną takich wyników w Niemczech była większa konkurencyjność energetyki na morzu w porównaniu do lądowej energetyki wiatrowej. Po drugie, sektor energetyki wiatrowej na lądzie przeżywa kryzys jeśli chodzi o realizację projektów. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW - Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft), ilość wydawanych pozwoleń na nowe turbiny lądowe spadła o 70 procent od 2016 roku. Do tego dochodzą także spory prawne pomiędzy władzami landów a grupami protestujących, którzy są przeciwni nowym instalacjom na terytorium Niemiec.

W 2018 roku w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech pracowało około 25 tysięcy osób, a dochody branży wzrosły do dziewięciu miliardów euro. Komisja Europejska przewiduje dużą ekspansję energetyki morskiej do 2050 roku. Celem Europy jest uzyskanie 450 GW mocy na morzu. Liderem branży offshore w Europie mają być Wielka Brytania oraz Niemcy.
Clean Energy Wire/Bundesverband WindEnergie , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE