ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

SRK wzmocniła procedury i zakres kontroli wewnętrznych po aferze korupcyjnej
29.01.2020r. 08:40

Po aferze korupcyjnej, w której zarzuty usłyszało blisko 20 osób związanych ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), firma m.in. wzmocniła procedury oraz zakres kontroli wewnętrznych - zapewnił w środę rzecznik SRK Wojciech Jaros, podkreślając, iż firmie zależy na wyjaśnieniu wszystkich nadużyć.

W środę prokuratura poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Będzinie aktu oskarżenia przeciwko 20 osobom, które odpowiedzą m.in. za korupcję, ustawianie przetargów i niegospodarność w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, zajmującej się likwidacją dawnych zakładów górniczych i zagospodarowaniem ich majątku. Wśród oskarżonych jest b. wiceprezes i b. dyrektorzy spółki.

"Bardzo dobrze, że dochodzi do wyjaśnienia takich spraw, które w żadnych warunkach nie powinny mieć miejsca. Kierownictwo spółki współpracuje z organami ścigania, licząc na pełne ujawnianie okoliczności, w jakich w przeszłości mogły zachodzić podobne zdarzenia" - powiedział rzecznik spółki, odnosząc się do informacji o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia.

"Spółka wzmocniła procedury oraz zakres kontroli wewnętrznych, podwyższając transparentność prowadzonych przez nią postępowań, w tym zwłaszcza przetargowych, oraz rozliczania prac wykonywanych przez podmioty zewnętrzne" - dodał Jaros.

Według ustaleń śledztwa, przyjmowane przez część oskarżonych łapówki (o łącznej wartości ponad 156 tys. zł) miały zapewnić firmom usługowym przychylność w organizowanych przez SRK przetargach. Efektem takiego działania były tzw. zmowy przetargowe - śledczy udokumentowali co najmniej trzy takie przypadki w likwidowanych kopalniach Krupiński w Suszcu, Centrum w Bytomiu i Boże Dary w Katowicach.

Inny zarzut dotyczy niegospodarności na kwotę ponad pół miliona zł. Chodzi o karę, jakiej przedstawiciele SRK nie nałożyli - choć powinni - na firmę niewywiązującą się należycie ze swoich obowiązków. Do niegospodarności przyczynili się również inni pracownicy oddziałów SRK, którzy poświadczali nieprawdę w protokołach odbioru poszczególnych prac.
Śledztwo w tej sprawie od trzech lat prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Sprawa stała się głośna w czerwcu 2017 r., kiedy na parkingu przed centrum handlowym na pograniczu Sosnowca i Jaworzna CBA zatrzymało ówczesnego wiceprezesa SRK Mirosława S. oraz biznesmena Grzegorza G. podczas przekazywania 30 tys. zł łapówki. W zamian S. miał preferować firmę związaną z G. w przetargach organizowanych przez spółkę restrukturyzacyjną.

Wiceprezes, który był również szefem biura likwidacji kopalń i ochrony środowiska SRK, stracił stanowisko, a dalsze prokuratorskie śledztwo potwierdziło, że w korupcyjnym procederze uczestniczyli także inni pracownicy SRK na kierowniczych stanowiskach. Zarzuty przyjęcia łapówek usłyszeli m.in. Marek C. (b. kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w SRK) oraz dwaj ówcześni dyrektorzy likwidowanych kopalń: Boże Dary - Przemysław K. i Makoszowy - Bogdan P.

Łącznie przyjęte przez oskarżonych korzyści majątkowe wyniosły ponad 156 tys. zł, przy czym 49 tys. zł wręczono w gotówce, a w pozostałym zakresie były to takie korzyści, jak prawo użytkowania samochodu czy sponsorowane wyjazdy zagraniczne. Proces w tej sprawie będzie toczył się przed Sądem Rejonowym w Będzinie. Prokuratura zabezpieczyła majątek oskarżonych o łącznej wartości 635 tys. zł.

Finansowana głównie z budżetowych dotacji Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W ostatnich kilku latach do spółki trafiło kilkanaście kopalń lub ich wydzielonych części - ostatnio, w końcu 2018 roku, wybrane części nieprodukcyjnego majątku przekazały do SRK Polska Grupa Górnicza i spółka Węglokoks Kraj.

Likwidacja kopalni, w zależności od jej wielkości i innych uwarunkowań, trwa średnio trzy lata. SRK nie tylko likwiduje, zagospodarowuje lub sprzedaje tereny, ale musi także chronić sąsiednie zakłady górnicze przed zagrożeniami wodnymi czy pożarowymi. W skład spółki wchodzi m.in. Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, mający kilkanaście pompowni w zamkniętych kopalniach. Do SRK należy - w ponad 70 gminach - kilkanaście tysięcy działek oraz kilka tysięcy budowli i budynków. Spółka zarządza też pogórniczymi mieszkaniami.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE