ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MHI Vestas zainstalował największą morską turbinę
29.01.2020r. 08:49

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, duńsko-japoński producent morskich elektrowni wiatrowych zainstalował prototyp swojej największej turbiny. Turbina o jednostkowej mocy 9,5 MW jest już co prawda instalowana na farmie wiatrowej powstającej u wybrzeży Belgii, jednak tym razem chodzi o model z dłuższymi łopatami, który po raz pierwszy znajdzie komercyjne zastosowanie w projekcie realizowanym na Bałtyku.

Turbina MHI Vestas o mocy 9,5 MW to obecnie największa na świecie morska elektrownia wiatrowa, która jest już instalowana w komercyjnych projektach.

Co prawda ostatnio turbinę o mocy 12 MW uruchomił w porcie w Rotterdamie amerykański producent GE, jednak na razie chodzi o prototyp, a ten model potężnej turbiny musi jeszcze poczekać na komercyjne zastosowanie, wstępnie do roku 2022.

Póki co największe na świecie turbiny na morskie farmy wiatrowe dostarcza japońsko-duński producent MHI Vestas, który na farmie wiatrowej powstającej u wybrzeży Belgii zainstalował w ubiegłym miesiącu pierwszą turbinę o mocy 9,5 MW.

Morska farma wiatrowa Northwester 2 będzie się składać z 23 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry.

Teraz MHI Vestas informuje o uruchomieniu w duńskim centrum testowym energetyki wiatrowej w Osterild prototypu turbiny o mocy 9,5 MW, w przypadku której średnica łopat wirnika wynosi 174 metry.

W turbinie zastosowano łopaty o długości 85 metrów, a jej wysokość, licząc do najwyższego punktu, w którym znajdzie się łopata, ma wynosić 197 metrów, w tym wyłącznie wysokość wieży wynosi 110 metrów.

Co ciekawe łopata zastosowana w modelu V174 ma ważyć tyle samo (35 ton), co krótsze łopaty stosowane w wariancie V164.
MHI Vestas wylicza, że taka turbina będzie w stanie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 9 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, które konsumują rocznie około 4 MWh energii elektrycznej.

Obecnie zamówienia na turbinę V174-9,5 MW sięgają już 934 MW i pochodzą nie tylko z Europy, ale także Azji.

Pierwsze, komercyjne zastosowanie turbina, której prototyp właśnie zainstalowano w Osterild, znajdzie na farmie wiatrowej, która powstanie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

Chodzi o mającą powstać na obszarze 40 km2 farmę wiatrową Baltic Eagle o mocy 476 MW, którą w pobliżu wyspy Rugia postawi hiszpańska Iberdrola.

Instalację 52 wielkich wiatraków przewidziano na lata 2022-23 i jak informuje MHI Vestas, będzie to jego pierwsza dostawa turbin V174-9.5 MW. Po uruchomieniu wytwarzania energia popłynie do sieci przesyłowej należącej do operatora 50Hertz.

Budowa farmy wiatrowej Baltic Eagle to efekt wygranej w aukcji, którą w 2018 roku przeprowadziły niemieckie władze. W tamtej aukcji Iberdrola zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW (Hiszpanie nie ujawnili zaoferowanych cen za energię).

Farma wiatrowa Baltic Eagle ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji generowanej przez około 450 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE