ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zyska: liberalizacja ustawy tzw. odległościowej jest rozważana
29.01.2020r. 16:47

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska oświadczył, że rozważana jest liberalizacja tzw. ustawy odległościowej. Obowiązujące przepisy zakazują budowy turbin wiatrowych w odległości od zabudowań mniejszej niż 10-krotność ich wysokości.

Według Zyski, w sprawie ewentualnej liberalizacji przepisów należy być bardzo ostrożnym, bo - jak wskazał - istota tzw. zasady 10H wzięła się z protestów społecznych. "Chcemy wspierać rozwój branży OZE, ale trzeba znaleźć złoty środek" - zaznaczył Zyska.

Jak dodał pełnomocnik, tam gdzie są odpowiednie warunki terenowe i zgoda lokalnych społeczności, inwestor będzie mógł działać. "W takich miejscach jak Pątnów, Adamów, Konin, gdzie pomału kończy się generacja energii elektrycznej z węgla brunatnego, dużo samorządów zgłasza zapotrzebowanie, by powstawały te farmy w odległości nieco bliższej niż 10H, przy akceptacji lokalnej społeczności" - powiedział. Dodał, że jeśli będą zgody społeczności lokalnych, to na poziomie rządowym powinno się sprzyjać rozwojowi OZE.

Zyska ocenił również, że spełnienie przypisanego Polsce celu OZE na 2020 r. - 15 proc. udziału źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto - będzie "bardzo trudne". "Zrobimy wszystko, żeby się do tego celu zbliżyć, a być może uda się osiągnąć" - dodał.
Pełnomocnik podkreślił, że OZE w Polsce mogły zostać źle oszacowane w statystykach. Jak wskazał, do statystyk mogły nie zostać zaliczone niektóre OZE w obszarze ciepłownictwa. "Mówimy o biomasie, płytkiej geotermii, kolektorach słonecznych i wykorzystaniu technologii pomp ciepła. Te technologie są podawane w całym miksie energetycznym, ale nie w 100 procentach" - podkreślił. Dodał, że zmiana tego stanu może mieć wpływ na podniesienie udziału OZE.

Zyska ocenił również, że do końca 2020 r. w Polsce może być pół miliona prosumentów. "Już w tej chwili, po wykorzystaniu dofinansowania, z programu "Mój prąd" mamy generację na poziomie jednego bloku energetycznego" - powiedział. Jak ocenił, jeżeli nawet nie oda się osiągnąć 15 proc. udziału OZE, "to rok 2020 i tak będzie przełomowy".

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: As 29.01.2020r. 22:31
Czyli pomanipulujemy statystyka i bedzie dobrze. Stara recepta wszelkie rezimow...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lol 30.01.2020r. 07:36
Geneza ustawy to "protesty" obecnej europoseł a wcześniej reformatorski oświaty i jednego prawniczyna,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eugenio 30.01.2020r. 09:47
Niech Pan pełnomocnik postawi wiatrak pod oknem swojego domu i później sobie w niego dmucha, a nie ulega lobby UE i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE