ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

SMR - licencjonowanie BWRX-300 i próba powrotu PBMR - czyli o co tu chodzi?
03.02.2020r. 05:17

prof. Ludwik Pieńkowski
Firma General Electric Hitachi 30stycznia 2020 roku ogłosiła, że rozpoczęła proces licencjonowania reaktora BWRX-300(300 MWel), czyli reaktora wrzącego klasy SMR: GE Hitachi Nuclear Energy Begins NRC Licensing Process for BWRX-300 Small Modular Reactor1.

Tytuł notatki sugeruje uruchomienie licencjonowania, ale już treść pierwszego zdania wyjaśnia że chodzi jedynie o prace wstępne:

On December 30, 2019 the company submitted the first licensing topical report (LTR) for the BWRX-300 to the U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC). GEH expects such LTRs to serve as a foundation for the development of a Preliminary Safety Analysis Report that could potentially be submitted to the NRC by a utility customer

Cytowane zdanie odzwierciedla intencję rozpoczęcia dialogu pomiędzy GEH i NRC wyrażoną w marcu 2019 roku2 oraz realizację ustaleń ze spotkania we wrześniu 2019: Preapplication Meeting For Planned Submittal of General Electric-Hitachi BWRX-300 Selected Topical Reports3. Warto też podkreślić, że w NRC termin Topical Report jest dobrze zdefiniowany co do treści takich dokumentów jak i nakreślone są metody postępowania NRC po ich otrzymaniu4.

W wyniku tak nakreślonej współpracy pomiędzy GEH i NRC może powstać dokument Preliminary Safety Analysis Report co wprost stwierdzono w cytowanym pierwszym zdaniu notatki, a przesłanie takiego raportu do NRC może ułatwić proces licencjonowania przez NRC.

Czym innym jest proces licencjonowania, a GEH doskonale wie, że pierwszy etap licencjonowania to złożenie bardzo obszernego zbioru dokumentów nazwanego Design Certification Application (DCA). Ostatnio GEH przeprowadził ten etap licencjonowania dla reaktora ESBWR (1520 MWel) i w 2014 roku uzyskała certyfikat:Issued Design Certification - Economic Simplified Boiling-Water Reactor (ESBWR)5.

Bez wątpienia GEH doskonale rozumie, że przeprowadzenie DCA to nieporównywalnie dłuższy, trudniejszy i kosztowniejszy proces niż prowadzenie dialogu z NRC zmierzającego do przygotowania Preliminary Safety Analysis Report. Jednak, jak podano w notatce GEH podkreśla, że reaktor BWRX-300 jest podobny do reaktora ESBWR i ma nadzieję, że będzie to dobrze wykorzystane w procesie uzyskania licencji, w tym w procedurach DCA, czyli w pierwszym etapie licencji.

Przeprowadzenie DCA to bez wątpienia kamień milowy na drodze do wdrożenia nowego typu reaktora w USA. Ostatnio taki certyfikat uzyskały ESBWR w 2014 roku i koreański reaktor APR-1400 w 2019 roku, a we wrześniu 2020 roku planowane jest wydanie go dla NuScale. Jednak jedynie budowa NuScale jest planowana w USA, ma on ustaloną lokalizację na terenie narodowego laboratorium INL w Idaho, inwestorem jest UAMPS i budowa jest wspierana przez administrację rządową6. Dziś widać zainteresowanie na świecie projektem NuScale, elektrownią o mocy 720 MW, między innymi w Kanadzie (business case przygotowywane przez Bruce Power)7 i Korei (Doosan planuje zaangażować 1,2mld$)8 oraz w Rumunii9 i w Czechach10. Natomiast projektem ESBWR nikt się nie interesuje. Bez wątpienia GEH wyciągnął wnioski z tej sytuacji i nie zamierza samodzielnie uruchamiać licencjonowania w NRC (nie chce składać DCA) i dlatego poszukuje inwestora. Ta informacje też jest w pierwszym zdaniu cytowanej notatki GEH z 30 stycznia 2020 roku. Dlatego nie dziwi, że na stronach internetowych NRC dedykowanych licencjonowaniu SMRów lekkowodnych11 nie ma żadnej informacji o projekcie BWRX-300, a stronę tą aktualizowano w styczniu 2020 roku.

Wydaje się, że w USA przed wyjaśnieniem losów projektu NuScale administracja nie zaangażuje się we wspieranie BWRX-300, ani żadnego innego reaktora energetycznego, co oznacza, że znalezienie inwestora w USA dla BWRX-300, takiego jak UAMPS dla NuScale, przed rokiem 2025 jest bardzo mało prawdopodobne. Znalezienie takiego inwestora poza USA, też jest wątpliwe, choć widać że GEH czyni starania w tym kierunku. Zarówno porozumienia takie jak w Estonii12, w Polsce13, czy starania prowadzone w Australii14 raczej nie doprowadzą do budowy pierwszego w skali świata reaktora BWRX300, gdyż zarówno Polska, Australia, jak i Estonia nie posiadają doświadczenia w energetyce jądrowej. Trudno oczekiwać, aby pierwotną licencję, zaczynając od procedury porównywalnej do DCA wykonał któryś z tych regulatorów. Podobnie trudno sobie wyobrazić, aby firmy z Polski, albo Estonii mogły finansować procedury licencyjne w USA wiedząc, że pierwszy w skali świata reaktor nie będzie budowany w USA.

Zachodzi jednak pytanie: po co GE Hitachi robi taki propagandowy szum i niemal krzyczy o licencjonowaniu reaktora BWRX-300 podczas gdy jedynie prowadzi dialog z NRC na poziomie Topical Reports? Trudno to zrozumieć.

Trudno też zrozumieć drugą notatkę o SMRach z 31 stycznia 2020 roku informującą, że firma ESKOM z Republiki Południowej Afryki poszukuje inwestora dla projektu PBMR, czyli projektu budowy reaktora wysokotemperaturowego typu HTR (W USA nazywanego HTGR): Eskom seeks interest in PBMR commercialisation15. W notatce tej jest link do dokumentu zapraszającego zainteresowanych16.

Losy projektu PBMR były burzliwe. Pochłonął on w około 10 lat około miliard dolarów z publicznych pieniędzy i został porzucony przez rząd RPA gdy okazało się, że PBMR wystąpił o kolejne kilka miliardów dolarów, a osiągnięcia projektu były mizerne. Co ważne, było to na pół roku przed Fukushimą i katastrofa ta nie miała wpływu na ówczesną decyzję rządu RPA, która była szeroko opisywana: Government pulls plug on PBMR, 18 July 201017, Government drops final curtain on PBMR, 20 September 201018.

Od tej decyzji minęło niemal dziesięć lat, starzy fachowcy z PBMR odeszli, młodzi uciekli, a to co tam było zardzewiało i teraz po latach ESKOM obudził się i szuka inwestora dla projektu PBMR. I znów zachodzi pytanie: po co to robią? Dla pieniędzy raczej nie, bo to co zostało po 10 latach jest nieaktualne. A może mają jakieś nowe naukowe lub inżynierskie osiągnięcia i teraz widzą szansę sukcesu? Też raczej nie, bo gdyby tak było to sami by zainwestowali. Więc po co to robią? Również i to trudno zrozumieć.

A może te zaskakujące posunięcie w sprawie projektów PBMR i BWRX-300 wynikają z realnych sukcesów NuScale? W takich okolicznościach zrozumiałe jest, że jedni i drudzy szukają okazji pojawienia się wiedząc, że wokół SMRów jest sporo mętnej wody i każdy ze swoim SMRem chce się jakoś załapać?

Dziś trudno rozstrzygnąć co tu chodzi, ale za niedługo na pewno sprawy się wyjaśnią. W pełnym świetle łatwiej będzie zobaczyć które z SMRów to realne projekty warte dalszego zainteresowania, a które to tylko wydmuszki. Obecnie wiadomo jedynie, że NuScale to projekt realnie zmierzający do uruchomienia pierwszej elektrowni o mocy 720 MW w Idaho.

Przypisy:

1 GE Hitachi Nuclear Energy Begins NRC Licensing Process for BWRX-300 Small Modular Reactor
https://www.genewsroom.com/press-releases/ge-hitachi-nuclear-energy-begins-nrc-licensing-process-bwrx-300-small-modular

2 BWRX-300 Small Modular Reactor Pre-Application Discussions
https://www.nrc.gov/docs/ML1906/ML19060A193.pdf

3 Pre-application Meeting For Planned Submittal of General Electric-Hitachi BWRX-300 Selected Topical Reports
https://adamswebsearch2.nrc.gov/webSearch2/view?AccessionNumber=ML19248C325

4 Topical Reports
https://www.nrc.gov/about-nrc/regulatory/licensing/topical-reports.html

5 Issued Design Certification - Economic Simplified Boiling-Water Reactor (ESBWR)
https://www.nrc.gov/reactors/new-reactors/design-cert/esbwr.html

6 Nation's First Small Modular Reactor Plant to Power Nuclear Research at Idaho National Laboratory.
https://www.energy.gov/ne/articles/nations-first-small-modular-reactor-plant-power-nuclear-research-idahonational

7 NuScale submits its SMR for Canadian vendor design review
https://www.neimagazine.com/news/newsnuscale-submits-its-smr-for-canadian-vendor-design-review-7591537

8 Doosan, NuScale sign agreements for SMR cooperation
https://world-nuclear-news.org/Articles/Doosan,-NuScale-sign-agreements-for-SMR-cooperatio

9 Romania to explore NuScale SMR deployment
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Romania-to-explore-NuScale-SMR-deployment

10 ČEZ and NuScale to explore Czech SMR deployment
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/CEZ-and-NuScale-to-explore-Czech-SMR-deployment

11 Small Modular Reactors (LWR designs)
https://www.nrc.gov/reactors/new-reactors/smr.html

12 GEH signs MOU with Estonia on possible deployment of BWRX-300
https://www.neimagazine.com/news/newsgeh-signs-mou-with-estonia-on-possible-deployment-of-bwrx-300-7442835

13 GE Hitachi to partner with Synthos on small modular reactor in Poland
https://www.power-technology.com/news/ge-hitachi-synthos-poland/

14 GE-Hitachi Nuclear Energy Submission for the Federal Inquiry into the Prerequisites for Nuclear Energy in Australia
https://www.aph.gov.au/DocumentStore.ashx?id=c5ce9a34-dc61-49ca-8598-591eef990cc0&subId=669943

15 Eskom seeks interest in PBMR commercialisation
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Eskom-seeks-interest-in-PBMR-commercialisation

16 Expression of Interest Invitation
https://tenderbulletin.eskom.co.za/Tenders/Docs?TENDERID=43443

17 Government pulls plug on PBMR, 18 July 2010
https://www.timeslive.co.za/sunday-times/business/2010-07-18-government-pulls-plug-on-pbmr/

18 Government drops final curtain on PBMR, 20 September 2010
https://world-nuclear-news.org/Articles/Government-drops-final-curtain-on-PBM

Dodaj nowy Komentarze ( 19 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 19 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: energetyk 03.02.2020r. 09:28
W Idaho ma powstać jeden prototypowy reaktor 45 MWe netto za dotację rządową, a nie elektrownia 720 MW. Coś się... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowiedź: 04-02-2020r. 13:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 03.02.2020r. 11:36
Światu opłaciłoby się zbudowanie demonstracyjnych reaktorów IV generacji. Niestety zieloni wstrzymali prace nad... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 04-02-2020r. 11:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: energetyk 03.02.2020r. 14:15
Ta niby-elektrownia NuScale do spółki z UAMPS ma takie same szanse na powstanie, jak i na niepowstanie. Sama spółka... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 03-02-2020r. 18:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: O co chodzi? 04.02.2020r. 06:44
A co z HTR-em, który chciał Pan budować? Teraz jest nowa miłość - nuscale. Zaraz pewnie też się znudzi i będą... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 05-02-2020r. 06:30 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 19 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE