ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

"Tablice Pamięci" na Dworcu Centralnym w Warszawie
03.02.2020r. 12:32

W hali głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki w Warszawie stanęła niezwykła wystawa upamiętniająca ofiary ludności stolicy podczas niemieckiej okupacji. To część projektu "Tablice Pamięci" realizowanego przez PGE Energia Ciepła, którego celem jest przywrócenie pamięci o tablicach Tchorka umieszczonych w miejscach egzekucji. Wystawie towarzyszy dwumetrowa kostka z kodem QR za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i historią miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie.

Wystawa "Tablice Pamięci", przygotowana przez PGE Energię Ciepła, przedstawia skalę niemieckiej represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 - 1945. Będzie prezentowana w hali głównej dworca Warszawa Centralna od 3 lutego do 31 marca br.

Autorzy wystawy, historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski, ukazują największe zbrodnie niemieckie w Warszawie w czasie okupacji. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego.

- Na 20 tablicach w sposób syntetyczny przybliżona została polityka niemieckich okupantów wobec ludności Warszawy. Wybrane, symboliczne sylwetki ofiar pokazują, jak wielkie straty z rąk niemieckich poniosło państwo polskie w okresie II wojny światowej (m.in. politycy, wynalazcy, aktorzy, duchowni). Na wystawie nie zapomniano też o aparacie niemieckiego terroru i pojedynczych sprawcach zbrodni - powiedział Wiktor Cygan, historyk i współtwórca wystawy.

- Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie go pojąć. Miejsca tych dramatów zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas był je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie 160. Jak zginą tablice, zginie i pamięć o ofiarach. Następne pokolenia Polaków powinny pamiętać o ogromnym męczeństwie Warszawy w latach II wojny światowej - podkreślił historyk Witold Rawski.Wystawa udostępniona w hali dworca Warszawa Centralna, dzięki PKP Polskim Kolejom Państwowym, jest jednym z wielu działań realizowanych przez PGE Energia Ciepła w ramach projektu "Tablice Pamięci". Projekt zainicjowany w 2018 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej został objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest umieszczenie informacji w języku angielskim i polskim obok ocalałych 167 tablic Karola Tchorka w Warszawie, które znajdują się w miejscach przeprowadzonych egzekucji.

- Czujemy się zobowiązani do opieki nad miejscami ważnymi dla historii Polski, a Tablice Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Rozrzucone po całym mieście tablice są dowodem ogromu zbrodni i bestialstwa, jakich Warszawa doznała podczas niemieckiej okupacji - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

- Dworzec Warszawa Centralna odwiedza rocznie 15,5 mln osób, to dobre miejsce aby przypominać o polskiej historii. "Tablice Pamięci" to bardzo ważny projekt, gdyż pamięć to bardzo istotny aspekt świadomości każdej wspólnoty narodowej. Choć dziś żyjemy w czasach pokoju, nie możemy zapominać o naszej historii i o jej trudnych chwilach. Pamięć powinna być również przestrogą przypominającą o tym, że wojna jest najgorszym wynalazkiem ludzkości i że zwykle najbardziej cierpi w niej ludność cywilna - mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP.

Otwarciu wystawy towarzyszyło uroczyste rozdanie nagród w konkursie edukacyjnym "Miasto Pamięci", który jest częścią projektu "Tablice Pamięci" realizowanego przez PGE Energia Ciepła wraz z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. W konkursie wzięło udział ok. 3000 uczniów z 60 mazowieckich szkół.

- Dzięki temu projektowi duża liczba młodych ludzi poszerzyła swoją wiedzę i miała szansę na refleksję nad trudem i cierpieniem, którym okupiona jest nasza wolność. Pamięć o poległych, o bohaterach oraz terrorze w latach 1939 - 1945 nie tylko jest wyrazem szacunku wobec historii, ale również chroni nas przed jej powtórzeniem - powiedział Paweł Zarzycki, prezes zarządu Fundacji Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.

W placówkach odbywały się historyczne lekcje multimedialne. Każda szkoła została zaopatrzona w dedykowane projektowi materiały dydaktyczne, m.in. książeczkę historyczną, film oraz wystawę wielkoformatową.

W konkursie "Miasto Pamięci" zostało nagrodzonych oraz wyróżnionych kilkanaście uczniów szkół średnich oraz trzech nauczycieli:

1. miejsce:
Hubert Wiktorzak z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Kupieckich w Płocku
Nauczyciel prowadzący: Robert Trębacki

2. miejsce:
Bartosz Ludwiczak z VII Liceum Ogólnokształcącego w Płocku im. Aleksandra Macieszy
Nauczyciel prowadzący: Ewa Pełczyńska

3. miejsce:
Maja Mikołajczyk z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich"
Nauczyciel prowadzący: Diana Janiec-Mirosławska

miejsce specjalne:
Zofia Drajkarz z IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Żółkiewskiego w Siedlcach
Nauczyciel prowadzący: Witold Bobryk

Wyróżnieni:
- Marcin Grycel z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich", nauczyciel prowadzący: Diana Janiec-Mirosławska
- Krzysztof Duda z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 STO, nauczyciel prowadzący: Dorota Jasik
- Małgorzata Stelęgowska z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich", nauczyciel prowadzący: Diana Janiec-Mirosławska
- Julia Mucha z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich", nauczyciel prowadzący: Diana Janiec-Mirosławska
- Julia Lenard z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Płocku, nauczyciel prowadzący: Katarzyna Kozłowska
- Zofia Smolik z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich", nauczyciel prowadzący: Diana Janiec-Mirosławska
- Samanta Nosalik z LXIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944, nauczyciel prowadzący: Monika Malicka
- Natalia Waśniewska z VII Liceum Ogólnokształcącego w Płocku im. Aleksandra Macieszy, nauczyciel prowadzący: Ewa Pełczyńska
- Maciej Ruciński z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich", nauczyciel prowadzący: Bartosz Borkowski
- Natalia Stola z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 STO, nauczyciel prowadzący: Dorota Jasik

Nagrodzeni nauczyciele:
- Diana Janiec-Mirosławska z CLVI LO Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich"
- Ewa Pełczyńska z VII Liceum Ogólnokształcącego w Płocku im. Aleksandra Macieszy
- Urszula Oneksiak z 69 Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Powstania 1944

W ramach projektu "Tablice Pamięci" PGE Energia Ciepła:
- Zinwentaryzowała 167 miejsc pamięci:
- wykonano dokumentację zdjęciową każdego miejsca,
- wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przeprowadzono kwerendę każdej tablicy,
- treści tablic zostały przetłumaczone oraz poddane korekcie,
- wszystkie tablice zostały przygotowane graficznie (treść tablicy + wizualizacja montażu)
- IPN rozesłał pisma do zarządców nieruchomości z prośbą o wyrażenie zgody na montaż tabliczek
- Przeprowadzono program dla szkół pod nazwą "Miasto Pamięci"
- Zamontowano 37 tablic z kodami QR przy Tablicach projektu Karola Tchorka
- Stworzono stronę internetową www.tablicepamieci.pl oraz aplikację mobilną na systemy Android oraz IOS
- 5 października 2019 r. zorganizowano koncert pt. "Miasto Pamięci", który odbył się w Muzeum Wojska Polskiego. Koncert miał na celu upamiętnienie ofiar cywilnych Warszawy, które zginęły w latach 1939-1945. Na scenie wystąpili Bartas Szymoniak, Piotr Karpienia oraz - zespół Luxtorpeda
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE