ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska i Francja będą dążyć, by UE była neutralna klimatycznie do 2050 r.
03.02.2020r. 18:47

Polska i Francja będą kontynuować wysiłki na rzecz realizacji celu neutralności klimatycznej na poziomie UE do 2050 r. - wynika z podpisanego w poniedziałek polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Strony będą współpracować też w kwestiach rolnych i wymiany gospodarczej.

W poniedziałek podczas wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce, szefowie resortów spraw zagranicznych Polski i Francji Jacek Czaputowicz oraz Jean-Yves Le Drian podpisali polsko-francuskie partnerstwo strategiczne.

Jak wynika z dokumentu, w kwestii energii i klimatu Polska i Francja "potwierdzają swoje poparcie dla realizacji wszystkich celów uzgodnionych na poziomie Unii Europejskiej, w szczególności w ramach paryskiego porozumienia w sprawie klimatu". "W tym kontekście postanawiają w szczególności kontynuować wysiłki na rzecz realizacji celu neutralności klimatycznej na poziomie Unii Europejskiej do 2050 roku i podjęcia współpracy nad globalnym paktem na rzecz środowiska" - podkreślono.

Jak dodano, obie strony popierają też propozycje KE, zawarte w Zielonym Ładzie, tak by ustanowić mechanizm sprawiedliwej transformacji oraz mechanizm Carbon Border Adjustment Mechanism, zgodny z zasadami WTO. "Zgadzają się co do konieczności przestrzegania zasady neutralności technologicznej w mechanizmach finansowania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i potwierdzają gotowość do podjęcia wysiłków na rzecz jej zastosowania" - zaznaczono.

Polska i Francja zgadzają się również rozszerzyć prace polsko-francuskiej grupy roboczej do spraw energetyki o kwestie klimatyczne. "Grupa ta powinna pracować nad wymianą instytucjonalną w zakresie krajowej i europejskiej polityki energetycznej, w tym w dziedzinie energii jądrowej i energii odnawialnych" - czytamy w dokumencie.

Wzmocniona ma być także wymiana międzypaństwowa dotycząca inicjatyw środowiskowych, takich jak np. Eko-Miasto (program realizowany przez ambasadę Francji w Polsce - PAP). Mają być promowane inicjatywy związane z inteligentnymi miastami, elektromobilnością czy zasobooszczędnością.

Państwa będą współpracować również, by unijne ustawodawstwo uwzględniało w większym stopniu możliwość pochłaniania CO2 przez lasy.

Polska i Francja będą wzmacniać współpracę w zakresie negocjacji przyszłej wspólnej polityki rolnej na lata 2021-2027 i jej budżetu. Wznowione mają być również prace polsko-francuskiego komitetu ds. rolnictwa, szczególnie w: organizacji sektorów rolnych, realizacji wspólnej polityki rolnej, współpracy między służbami i inspekcjami weterynaryjnymi/fitosanitarnymi.
Polsko-francuskie partnerstwo przewiduje ponadto, że obie strony będą "pogłębiać dialog" ws. osiągnięcia wspólnego stanowiska szczególnie na linii UE-Chiny-USA.

"Będą działać w sposób skoordynowany, tak aby zapewnić UE wszystkie instrumenty i polityki niezbędne do przywrócenia warunków uczciwej konkurencji dla europejskich firm w stosunku do krajów trzecich" - dodano.

Polska i Francja ustaliły, że będą kontynuować i rozwijać współpracę pomiędzy resortami ds. finansów, kładąc nacisk na dialog dotyczący kwestii podatkowych, w szczególności jeśli chodzi o walkę z wyłudzaniem podatku VAT. Wzmacniane ma być także współpraca w walce z nadużyciami finansowymi.

Partnerstwo wskazuje również, że kontynuowane będą prace wspólnej grupy roboczej ds. transportu, które będą polegały m.in. na wymianie doświadczeń w ramach rozwoju transportu intermodalnego, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań transportowych oraz zmniejszeniu negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. Strony będą pracować wspólnie również w zakresie np. transportu lotniczego i kolejowego.

Polska i Francja zadeklarowały też, że będą sprzyjać dialogowi i współpracy branż przemysłowych, wymiany między sektorem MŚP. Współpraca dotyczyć ma również gospodarki cyfrowej - szczególnie w kwestii krajowych planów budowy szerokopasmowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Strony liczą, że pod egidą OECD uda się do końca br. ukończyć reformę międzynarodowego systemu podatkowego, w tym w dziedzinie cyfrowej.

Oba państwa w deklaracji zwracają uwagę na promocję europejskiej polityki przemysłowej w ramach rynku wewnętrznego. Chodzi głównie o "współpracę w ramach europejskiego sojuszu na rzecz baterii i w ramach formatu weimarskiego, przyczyniając się do prac nad reformą europejskiej polityki konkurencji w ramach wspólnej deklaracji z 5 lipca 2019 roku".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 04.02.2020r. 09:48
Polska juz dawno osiągnęła neutralność klimatyczną - w zasadzie po 1946 roku zawsze była neutralna albowiem miedzy 46... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE