ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Stare elektrownie węglowe "kołem zamachowym" neutralności klimatycznej
06.02.2020r. 05:18

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Po tym jak odnawialne źródła energii okazały się być główną przyczyną awarii systemowej w dniu 9 sierpnia 2019r. we Wschodniej Anglii, brytyjski operator sieci (National Grid) kupuje nową usługę systemową, która ma być "inercja" czyli energia potencjalna zgromadzona w wirujących masach generatorów i turbiny starych elektrowni.

Jak podaje serwis informacyjny CIRE operator systemu przesyłowego w Anglii zdecydował się na kupowanie nowej usługi "inercji" ze starych czy specjalnie na ten cel zbudowanych dużych generatorów i turbin "....nowe aktywa lub istniejąca infrastruktura po modyfikacji, mają pobierać energię z sieci do zasilania turbin i wytwarzania bezwładność..."

https://www.cire.pl/item,193006,1,0,0,0,0,0,brytyjski-osp-zmienia-podejscie-od-uslug-systemowych.html

Inercja pracy dużych generatorów polega na tym, że w przypadku wahań w poborze energii elektrycznej generatory te "kołyszą się" przyśpieszając, kiedy występuje nadmiar energii elektrycznej i gromadzą ten nadmiar jako energię kinetyczną obracających się mas wirników generatora i turbiny parowej. Kiedy występuje niedobór generatory zmniejszają prędkość obrotową przetwarzając energię kinetyczną na energię elektryczną wprowadzaną do sieci. To stabilizujące działanie dużych mas wirników generatora i turbiny parowej można jeszcze zwiększyć przez odpowiednią regulację wzbudzenia w czasie kołysania generatora. Działanie dużych wirujących mas bloków energetycznych jest podobne do działania koła zamachowego w silniku samochodowym, które stabilizuje obroty wału napędowego wprawianego w ruch poprzez mimośrodowe zamocowanie sześciu czy czterech tłoków silnika.

Niestety odnawialne źródła energii nie posiadają inercyjności i stosunkowo niewielkie wahania napięć i przepływów energii elektrycznej prowadzą do ich samoczynnego wyłączenia pogłębiając deficyt mocy w sieci w czasie zakłóceń pracy systemu elektroenergetycznego. To właśnie samoczynne odłączenie się źródeł fotowoltaicznych o mocy 500MW, a następnie farmy wiatrowej morskiej było przyczyną "black-out" w dniu 9 sierpnia 2019 r. we Wschodniej Anglii.

https://www.cire.pl/item,185666,13,0,0,0,0,0,mielczarski-czy-rozproszona-generacja-pv-spowodowala-black-out-w-anglii.html

Pojawia się kolejny ukryty koszt, jaki będą musieli ponieść odbiorcy energii elektrycznej, aby można było zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w dążeniu do neutralności klimatycznej. O tych dodatkowych kosztach niechętnie dyskutuje się, podobnie jak niechętnie mówi się o tym, że magazynowanie energii elektrycznej wytarzanej przez prosumentów nie odbywa się jakiejś mitycznej "sieci", bo sieć to tylko przewody elektryczne, ale magazynowanie energii odbywa się w paliwie elektrowni, a w praktyce na hałdach węglowych.

Kiedyś inercja generatorów była naturalna i występowała jako "produkt dodatkowy" przy produkcji energii elektrycznej. Jednak okazuje się, że w nowym systemie elektroenergetycznym trzeba specjalnie zbudować generatory lub zmodyfikować już istniejące aby uzyskać tę niezbędną inercję pobierając przy tym energię elektryczną z sieci, ponosząc dodatkowe straty energii i oczywiście generując dodatkowo CO2. Cokolwiek próbuje się zrobić, aby systemem elektroenergetyczny działał "inaczej" prawa fizyki sprowadzają nowe pomysły na ziemię i wracamy w to samo miejsce, tym razem do stabilizującego działania wirujących mas dużych generatorów i turbin.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk 06.02.2020r. 18:33
Kiedyś Lec pisał "Kiedy znalazłem się na samym dnie ktoś zapukał od spodu". Te pomysły na kupowanie inercyjności z wirujących "na sucho" generatorów to właśnie takie pukanie od spodu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 06.02.2020r. 20:56
To jest kulawe rozwiązanie w ramach patologicznego systemu stworzonego z przyczyn ideologicznych dla zaspokojenia apetytów i oczekiwań zielonej zarazy (współczesny marksizm), za którą stoi robiące olbrzymią kasę lobby OZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE