ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hiszpańskie media: rząd dystansuje się od słów Borrella o "dotacjach dla polskich górników"
07.02.2020r. 18:43

Rząd Hiszpanii dystansuje się od słów szefa dyplomacji UE Josepa Borrella, który zarzucił europejskiej młodzieży, że nadmiernie angażuje się w obronę klimatu i "będzie musiała zapracować na dotacje dla polskich górników" - piszą w piątek hiszpańskie media.

Jak przypomina dziennik "La Vanguardia", wypowiedź Borrella, byłego szefa hiszpańskiego MSZ, padła dwa dni wcześniej podczas prezentacji książki hiszpańskiego eurodeputowanego Jose Garcii Margallo w Brukseli, na którą został zaproszony szef unijnej dyplomacji.

Borrell powiedział w trakcie spotkania, że dostrzega wśród europejskiej młodzieży tzw. syndrom Grety, polegającego na nadmiernym i nieświadomym konsekwencji zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatycznymi.

W wypowiedzi na temat 17-letniej aktywistki proekologicznej Grety Thunberg, inicjatorki młodzieżowych marszów na rzecz obrony klimatu, część komentatorów dopatruje się złośliwości ze strony Borrella, nawiązującej do stwierdzonego u Szwedki zespołu Aspergera i ADHD.

"Chciałbym wiedzieć, czy młodzi manifestanci w Berlinie mają świadomość, co oznaczają te postanowienia (KE w sprawie klimatu - PAP) i czy są gotowi na obniżenie swojego poziomu życia, aby udzielać dotacji polskim górnikom" - powiedział Borrell.

Uwagę Borrella pod adresem młodych aktywistów skrytykowała hiszpańska minister środowiska Teresa Ribera, apelując "o większy szacunek dla młodzieży angażującej się w działania przeciwko zmianom klimatycznym".
"La Vanguardia" podkreśla z kolei, że do wypowiedzi Borrella negatywnie ustosunkowała się już Komisja Europejska, a jej rzecznik Eric Mamer powiedział, że "syndrom Grety" nie jest patologią".

Liberalny dziennik "El Confidencial" słowa Borrella określa mianem "sabotowania" przez niego polityki Komisji Europejskiej. Wskazuje, że były szef MSZ Hiszpanii swoją wypowiedzią podważył jeden z głównych filarów działań KE kierowanej przez Ursulę von der Leyen. Gazeta twierdzi, że opinia 72-letniego Borrella uwidacznia dystans dzielący brukselskie elity od młodych Europejczyków.

"Jednym z największych problemów Unii Europejskiej jest jej odseparowanie od młodych ludzi. Jej przywódcy, czasem bardzo zaawansowani wiekiem, komplikują te relacje" - podsumował "El Confidencial".

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE