ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Komentarz dot. produkcji energii elektrycznej z węgla w Polsce w styczniu 2020 r.
08.02.2020r. 14:20

Waldemar Szulc, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Eleketrownie
W mojej ocenie dokonywanie porównania produkcji energii elektrycznej w miesiącach grudzień/styczeń, jak i podobnie dla listopad/grudzień nie daje szansy na racjonalne wnioski. Bo przecież zapotrzebowanie gospodarki w grudniu zawsze jest i będzie znacznie niższe. Dlatego dokonam porównania miesiąca stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.

Obiektywne dane za styczeń 2020 w porównaniu do stycznia ubiegłego roku pokazują istotny spadek produkcji na węglu kamiennym o 11,8 proc., mniej o (- 893 GWh) i jeszcze większy spadek na węglu brunatnym o 16,2 proc., mniej o (- 618 GWh), co razem daje (- 1 511 GWh). Większy spadek produkcji na węglu brunatnym to zmniejszenie zdolności wytwórczych (trwałe wyłączenie bl.1 w El. Bełchatów, dłuższe postoje modernizowanych bloków w El. Turów). Nie bez znaczenia jest też uruchomienie taniej produkcji na nowych blokach 5 i 6 w El. Opole, czy praca przez cały rok bloku 11 w El. Kozienice.

Ale najbardziej dla mnie istotne jest, jak została zastąpiona produkcja z węgla, bo zapotrzebowanie krajowe zmniejszyło się niewiele, o 0,9 proc. (- 132 GWh). Komu więc węgiel ustąpił miejsca? Oczywiście w pierwszej kolejności OZE (wiatr i PV) i dzięki zwiększeniu się mocy tych źródeł, ale to tylko 340 GWh. Choć ta tendencja będzie stała. Kolejną część tego "tortu" skonsumowało wytwarzanie na gazie, dzięki zmniejszającym się cenom tego paliwa i wejściem do pracy po awarii bloku we Włocławku. Ale to tylko 126 GWh. Największy kawałek "tortu" skonsumowała energia z zagranicy. Wzrost o 907 GWh. Jeżeli energia ta wpłynęła do KSE, to właśnie kosztem produkcji na węglu.

A dlaczego wpłynęło do naszego KSE w styczniu 2020 aż 1 809 GWh? W bardzo uproszczonej ocenie wyjaśnieniem wydaje się że, może to być różnica w cenie hurtowej. Szkoda moim zdaniem czasu na wyjaśnianie w tym miejscu czytelnikom CIRE powszechnie znanych powodów różnicy wynikającej z aktualnej naszej struktury źródeł wytwórczych, a tym samym kosztów krajowego węgla, kosztów emisji CO2, a hurtową ceną w Niemczech z bardzo mocno tam substytucjonowaną energią z OZE.

Ale w mojej ocenie jest kilka faktów, które mogły w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie importu. To przede wszystkim zwiększenie technicznych a więc i handlowych transgranicznych zdolności przesyłowych (przesuwniki fazowe na granicy z Niemcami to ograniczenie przepływów kołowych przez nasz KSE, ale uwolnienie zdolności handlowych, praca niemieckiej linii 400 kV od stacji Mikułowa, obowiązkowe udostępnianie przez Operatora wolnych zdolności przesyłowych dla zbilansowania sąsiednich systemów wolną energią o niższej cenie). Pamiętać też trzeba że, Operator zobowiązany jest realizacji celu planu CEP70, który to plan będzie konsekwentnie podnosił poziom udostępnianych mocy na granicach. Niemiłe, ale prawdziwe niestety.

Niezależnie od stosowanych strategii handlowych wytwórców, to po stronie Operatora dzięki centralnemu dysponowaniu, po uwzględnieniu swoich ograniczeń sieciowych, poprawie zdolności przesyłowych na interkolektorach i faktycznemu niezbilansowaniu energii w KSE, wykonana produkcja na poszczególnych blokach wynika z działania Operatora a nie ze sprzedaży energii. Efektem mogą być coraz większe różnice w ilości energii handlowej a produkcją.

Znaczna redukcja obciążania bloków węglowych dla zbilansowania KSE, jest też bezpieczna dla systemu. Bo nadal, i jeszcze długo, póki nie zmieni się w istotny sposób nasza struktura wytwórcza, to bloki węglowe będą podstawą bilansu i regulacyjności systemu, jak również podstawowym dostawcą usług systemowych dla Operatora. Mimo że zarówno źródła gazowe, ESP czy elektrownie przepływowe są w pełni regulacyjne, ale jest ich zbyt mało aby zastąpiły w tym zakresie elektrownie węglowe. A do czasu uzyskania możliwości użytkowania magazynów energii o dużych mocach i dużych pojemnościach po akceptowalnych kosztach, nawet największy przyrost mocy źródeł OZE nie pozwoli na bezpieczną pracę żadnego systemu energetycznego. Więc do momentu "świątego graala" (super magazynu energii) w związku z potrzebami regulacyjnymi systemu, konieczne jest utrzymanie wystarczającej ilości jednostek sterowalnych. A w naszym KSE rolę tą pełnią głównie jednostki węglowe o zmniejszających się przychodach w obecnym jednotowarowym modelu rynku. Dlatego rynek mocy będzie głównym narzędziem utrzymania jednostek sterowalnych dla bezpieczeństwa systemu.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: m 09.02.2020r. 12:19
Warto trochę wejść w szczegóły tej analizy. Póki co import z Niemiec, jest dość mocno ograniczony, czasem zdarza się,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 10.02.2020r. 11:05
Brak zimy i wyłączenie hut. Lecimy góra 24 GW zamiast 26 GW, oraz ten rok jest wietrzny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obrabowany przez nieRząd 14.02.2020r. 10:18
Czy autor rozumie co napisał " a hurtową ceną w Niemczech z bardzo mocno tam substytucjonowaną energią z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE