ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister aktywów państwowych: Skarb Państwa nie powinien drenować spółek przez dywidendy, potrzebna dalsza konsolidacja
10.02.2020r. 05:08

Skarb Państwa nie powinien drenować spółek przez dywidendy, zyski muszą być przeznaczane na inwestycje - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jest on zwolennikiem dalszej konsolidacji, w tym w sektorze energetycznym. Nie wyklucza kolejnych zmian w zarządach firm.

"Nie wyobrażam sobie, by Skarb Państwa drenował spółki przez dywidendę, uniemożliwiając ich rozwój. Jeśli mają inwestować, muszą mieć na to pieniądze. Nie mogę zadeklarować, że żadnych dywidend nie będzie, bo nie we wszystkich spółkach nasz udział jest większościowy i nie my tam decydujemy, ale chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której pieniądze wypracowane przez spółki w dużej mierze będą kierowane na inwestycje" - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier jest zdania, że spółki Skarbu Państwa powinny przynosić zyski i inwestować - przejmując inne firmy albo powiększając własny potencjał.

"Mają temu służyć między innymi fuzje. Chciałbym, żeby było ich jak najwięcej, a w ich wyniku powstawały organizmy zdolne kumulować swoje budżety inwestycyjne, rozwijać się i konkurować z wielkimi podmiotami na rynku europejskim. Wiele krajów na naszym kontynencie ma swoje narodowe koncerny, które jednak działają globalnie. Polska praktycznie ich nie ma. Ani państwowych, ani prywatnych. Nasze firmy są duże, ale w wymiarze polskim, nie światowym" - powiedział.

Dodał, że działania konsolidacyjne są możliwe w energetyce, która w tej chwili jest najważniejszym obszarem dla ministerstwa aktywów państwowych.
"Energetyka stawia przed nami największe wyzwania, dodatkowo tutaj będą następowały fuzje. (...) Widzę jeszcze konieczność dalszych działań konsolidacyjnych. Teraz mamy cztery spółki energetyczne. Po co?" - powiedział Sasin.

Wicepremier zapowiada, że zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa są możliwe i nie muszą one następować wyłącznie przy okazji kończących się kadencji. W ostatnim czasie zmiany personalne w zarządach miały miejsce m.in. w PGNiG, Enerdze, Grupie Lotos i Banku Pekao.

"Nie ukrywam, że po kolei dokonujemy przeglądu sytuacji spółek pod kątem dobrego zarządzania. Dochodzę do pewnych wniosków, więc nie wykluczam, że nastąpią także zmiany, które nie będą wynikać z końca kadencji, ale krytycznej oceny działalności zarządów. W przypadku jednej lub dwóch dużych spółek takie decyzje mogą zapaść" - powiedział w "DGP" Jacek Sasin.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 10.02.2020r. 08:59
Jakoś tak mam wrażenie ,że babka komuna.....wraca. Zamiast de-regulować gospodarkę i odpaństwowiać ją to robi się... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 10-02-2020r. 21:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: eee 10.02.2020r. 12:42
To niech oddadzą pieniądze wyłożone przez inwestorów na akcje, kiedy okłamywali ludzi, że 40-50 % zysku pójdzie na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 17-02-2020r. 22:21 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Julia 19.02.2020r. 20:27
Cyt. "Kiedy pijak wpada w alkoholizm, zaczyna wynosić z domu przeróżne cenne przedmioty i sprzedawać je po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE