ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Koronawirus uderza w projekty naftowe
11.02.2020r. 10:08

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Niemniej, zgodnie z oczekiwaniami, zejście cen ropy na nowe tegoroczne minima wywołało kontrę ze strony kupujących, którą obserwujemy dzisiaj. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI na razie nie oddaliła się jednak istotnie od poziomu 50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent utrzymują się w okolicach 54 USD za baryłkę.

Wśród inwestorów na rynku ropy naftowej nadal widoczny jest pesymizm, wynikający z obaw o popyt na ropę naftową na świecie. Jest już w zasadzie pewne, że koronawirus istotnie negatywnie przełoży się na wzrost gospodarczy w Chinach, a to oznacza, że jego efekt będzie widoczny także w globalnym ujęciu.

(1200x800)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Rozprzestrzenianie się wirusa odbiło się już w pewnym stopniu na popycie na ropę w Chinach. Spółka PetroChina poinformowała wczoraj o spadku przepustowości swoich rafinerii o około 10% na skutek stłumionego popytu na paliwa w Chinach. Swoją produkcję paliw ograniczyły także inne spółki petrochemiczne (m.in. Sinopec) oraz mniejsze rafinerie.

Z kolei w Kanadzie kwestia koronawirusa może negatywnie przełożyć się na produkcję ropy naftowej. Gwałtowna przecena ropy w styczniu stawia pod znakiem zapytania niektóre tamtejsze projekty wydobywcze, w tym nowy duży projekt związany z wydobyciem tego surowca z piasków roponośnych.

Fakt, że na skutek wirusa cierpi nie tylko popyt na ropę, lecz zaczyna cierpieć także jej podaż, jest czynnikiem ograniczającym potencjał spadkowy na wykresie notowań tego surowca.

(1200x800)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE