ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Energa w przyrodniczej akcji na składowisku elektrowni
11.02.2020r. 10:25

Tereny składowiska odpadów, eksploatowanego przez Elektrownię Ostrołęka B, są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania i odpoczynku dla różnych gatunków ptaków. Zaobserwowano tam także kuliki wielkie - ptaki wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek wysokiego ryzyka. Energa współpracuje z przyrodnikami, prowadzącymi akcję mającą na celu ochronę lęgów tego unikatowego, narażonego na wyginięcie gatunku ptaka.

W okresie wiosennej i jesiennej wędrówki, kwatery na składowisku w Energa Elektrownie Ostrołęka SA stanowią atrakcyjny obszar żerowiskowy i miejsce odpoczynku dla migrujących ptaków. Spółka monitoruje składowisko. Tereny te są zamieszkiwane i masowo odwiedzane przez różne gatunki ptaków.

- Energa wspiera różne przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym. W Ostrołęce, oprócz prowadzonych systematycznie technologicznych i środowiskowych modernizacji urządzeń energetycznych w Elektrowni Ostrołęka B, których celem jest minimalizowanie wpływu działalności wytwórczej na środowisko, podejmowane są działania na rzecz ochrony środowiska w regionie - powiedziała Adrianna Sikorska, wiceprezes Zarząd Energa SA. - Elektrownia Ostrołęka B, wchodząca w skład Grupy Energa, jako jeden z wiodących pracodawców w Ostrołęce, aktywnie wspiera także lokalne inicjatywy o charakterze ekologicznym. Współpracujemy także z przyrodnikami w przedsięwzięciu mającym na celu ochronę kulika wielkiego.Ochrona lęgów kulika wielkiego

Gatunek ten jest zagrożony w skali całego zasięgu występowania i został wymieniony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie. Kulik wielki jest gatunkiem bardzo nielicznym. Krajowa populacja gwałtownie zmniejsza swoją liczebność i zasięg. Obecnie liczebność polskiej populacji szacowana jest na 200 - 300 par. Ornitolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" będą prowadzili monitoring tego gatunku na terenie Elektrowni Ostrołęka B.

Podczas spotkania z przedstawicielami Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" omówiono planowaną akcję podjęcia próby odłowu kulików wielkich na terenie składowiska elektrowni. Składowisko zlokalizowane jest w granicach obszaru Natura 2000 "Dolina Dolnej Narwi"- obszar specjalnej ochrony ptaków. Akcja, która planowana jest w okresie lęgowym (na przełomie maja i czerwca) będzie polegała na założeniu kolejnych loggerów GPS-GSM oraz znakowaniu ptaków kolorowymi obrączkami.

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" przeprowadziło badania z użyciem loggerów GPS-GSM, które wykazały, że niektóre kuliki wielkie po stracie lęgu (z ostoi zlokalizowanych na Kurpiach oraz na Mazowszu), w okresie od końca maja do połowy czerwca, nocują na płytkich zastoiskach wody koło elektrowni.

- Głównym celem naszych działań jest zwiększenie sukcesu lęgowego kulika wielkiego. Dzięki nowoczesnym technikom badawczym, takim jak telemetria GPS/GSM, chcemy pogłębić wiedzę i poznać szczegóły z życia tego zagrożonego globalnie gatunku - powiedział Dominik Krupiński, Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian". - Dzięki zastosowaniu telemetrii jesteśmy w stanie pozyskać wiele cennych informacji, jak np. poznać trasy wędrówek, miejsc ich zimowania, przeżywalności, czy wielkości areałów osobniczych. W marcu planujemy przeprowadzić rozpoznanie terenu składowiska. Wówczas będziemy mogli dobrać odpowiednią metodę odłowu tych ptaków w celu założenia kolejnych loggerów GPS-GSM oraz znakowania kolorowymi obrączkami.

Kulik wielki to rzadki w Polsce ptak łąkowy z charakterystycznym długim zakrzywionym dziobem. Należy do rodziny bekasowatych, której jest jednym z największych przedstawicieli (największym w Europie). Dzięki swym okazałym rozmiarom i odzywaniu się bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania głosem, jest prawdziwą ozdobą terenów podmokłych. Ptaki te powracają z zimowisk w grupach, w marcu lub w kwietniu. Wówczas łączą się w pary i zajmują terytoria lęgowe. W czasie toków ptaki te wykonują charakterystyczne, faliste loty, trzepocząc skrzydłami wznosząc się do góry, a następnie lotem szybowcowym opadają, wykonując w tym czasie "fletowe" śpiewy.Monitoring składowiska elektrowni

W okresie wiosennej i jesiennej wędrówki, kwatery na składowisku w Elektrowni Ostrołęka B stanowią atrakcyjny obszar żerowiskowy i miejsce odpoczynku dla migrujących ptaków. Spółka monitoruje ten obszar, często odwiedzany i zamieszkiwany przez różne gatunki ptaków.

- Spółka prowadzi monitoring awifauny na obszarze składowiska odpadów technologicznych Łęg - powiedział Leszek Kowalski, prezes Energa Elektrownie Ostrołęka SA. - Wiele gatunków ptaków szuka na tym terenie bezpiecznego miejsca do odpoczynku i żerowania. Można tutaj zobaczyć m.in. żurawie, bażanty, kuropatwy, bociany, cyraneczki, śmieszki czy rzadko spotykane kuliki wielkie.

Jak wynika z Raportu rocznego z wykonania nadzoru przyrodniczego nad rozbudową składowiska Łęg w 2019 r. wykonano 16 kontroli, podczas których liczono występujące tam ptaki, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków wodno-błotnych. Odnotowano 14193 osobników spośród 83 gatunków ptaków.

Przyrodnicy dla ocalenia unikatowych ptaków

Działania z zakresu czynnej ochrony lęgów kulika wielkiego zostały zapoczątkowane przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" w 2013 r. W latach 2013-2015 Towarzystwo realizowało projekt POIS.05.01.00-00-380/12 "Ochrona kulika wielkiego w kluczowych ostojach gatunku w Polsce", który był współfinansowany ze środków UE (POIŚ), NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Warszawie. W ramach projektu inwentaryzację gatunku przeprowadzono w 18 ostojach kulika wielkiego, czynną ochroną objęto 107 lęgów w dolinie Noteci, Dolinie Dolnego Bugu, dolinie Liwca, Dolinach Omulwi i Płodownicy oraz w Ostoi Kurpiowskiej. Ważnym elementem projektu było opracowanie Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego, który został przekazany lutym 2016 r. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do zatwierdzenia.

W latach 2017-2020 realizowany jest projekt pt. "Realizacja Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego - etap I", który jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Głównym celem projektu jest realizacja działań wpisanych do krajowego programu ochrony gatunku (zatwierdzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w dniu 18.12.2018 r.), a jego zadaniem jest czynna ochrona lęgów kulika wielkiego Numenius arquata w najważniejszych ostojach, które łącznie skupiają ponad 70% krajowej populacji gatunku.

Jak podkreślają ornitolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego, w Polsce kulik wielki jest gatunkiem chronionym, narażonym na wyginięcie i wymienionym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt (kategoria VU - narażone na wyginięcie). Jest to gatunek bardzo nieliczny, lęgowy na niżu. Krajowa populacja gwałtownie zmniejsza swoją liczebność i zasięg, obecnie liczebność krajowej populacji szacowana jest na 200-300 par. Kilka lat temu było ich 600-700 par. Ptaki te przywiązują się do swoich lęgowisk, zagrożeniem jest niszczenie siedlisk. Gatunek wymaga ochrony czynnej.

Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE