ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Tetra sprawdza się w awaryjnych sytuacjach
12.02.2020r. 05:18

System komunikacji działający niezawodnie podczas sytuacji kryzysowych jest niezbędnym narzędziem pracy w branży energetycznej. Energa Operator jako pierwszy dystrybutor energii w Polsce dysponuje nadajnikami, które mogą pracować blisko 40 godzin w przypadku utraty zasilania. Obecnie pokrywają one swoim zasięgiem niemal cały obszar, na którym działa Spółka, czyli blisko 75.000 km kw.

Awarie wywołane warunkami atmosferycznymi jakie wystąpiły w ostatnich dniach, m.in. orkanem Sabina, w którego zasięgu znalazła się Polska, były dla systemu Tetra kolejnym pomyślnie zdanym egzaminem. Administratorzy odnotowali w ostatnich dniach zwiększony ruch w sieci Tetra, zarówno w zakresie komunikacji głosowej pomiędzy użytkownikami radiotelefonów, połączeń dyspozytorskich, jak i transmisji danych na potrzeby sterowania rozłącznikami sieci średnich napięć. Pomimo trudnych warunków pogodowych wszystkie stacje bazowe Tetra pracowały niezawodnie. W ostatnich dniach ponad 70 proc. rozmów ruchowych z Dyspozytorami prowadzono za pośrednictwem radiotelefonów Tetra. System pokazał swoją niezawodność przy koordynacji pracy brygad pogotowia energetycznego.

Tetra jest sprawdzonym systemem komunikacji, wykorzystywanym od lat przez służby krajów Europy Zachodniej. Energa Operator zbudowała własną infrastrukturę sieci Tetra. Większość z nadajników znajduje się na terenie Głównych Punktów Zasilania.

Prowadzone przez Energę Operator działania w sytuacjach awarii masowych wywołanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi dowiodły jej wysokiej przydatności. Jej wdrożenie miało wpływ na poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej mierzonej wskaźnikami SAIDI/SAIFI. Obecnie stanowi ona podstawę komunikacji w Enerdze Operator.

Tetra poza komunikacją głosową w cyfrowym standardzie radiowym w trybie grupowym i indywidualnym zapewnia również możliwość lokalizacji, transmisji krótkich wiadomości tekstowych, rejestracji rozmów, a także przesyłania wiadomości statusowych i alarmowych.

Energa Operator wykorzystuje Tetrę także do sterowania infrastrukturą energetyczną. W ramach projektu Smart Grid zainstalowanych docelowo zostanie ponad 2000 modemów Tetra, które pomogą stworzyć pierwszy kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć w Polsce. Łącznie w sieci Tetra pracuje obecnie około 5000 modemów.

System Tetra spełnia warunki łączności krytycznej, do których zaliczają się m. in. podtrzymanie zasilania przez 36 godzin oraz szyfrowanie połączeń. Jest to kluczowe z punktu widzenia rangi zadań przed nim stawianych. Jednym z nich jest koordynacja działań zmierzających do wznowienia pracy systemu energetycznego po ewentualnym blackoucie.

Energa-Opeartor jest obecnie jedynym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce, który posiada wdrożoną nowoczesną, cyfrową sieć trankingową na całym obszarze swojego działania.

Udostępnianiem niezawodnej łączności Tetra na bazie sieci Energa Operator zajmuje się Spółka Grupy Energa - Enspirion. Z doświadczeń Enspiriona w zakresie świadczenia Usługi Łączności Krytycznej dla różnych klientów z obszarów szeroko rozumianej energetyki wynika, że sieć Tetra idealnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych jak również w codziennych działaniach operacyjnych
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: bubel 12.02.2020r. 10:37
system tetra to absolutny przeżytek, technologia która nie jest wdrażana przez nowoczesne przedsiębiorstwa. System... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE