ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrownia Browns Ferry: większa i bezpieczniejsza
12.02.2020r. 13:22

Operator energetyczny Tennessee Valley Authority (TVA) zakończył modernizację elektrowni jądrowej Browns Ferry, która pozwoliła na zwiększenie jej mocy o 465 MWe.

EJ Browns Ferry, zlokalizowana nad sztucznym zbiornikiem wodnym Wheeler Reservoir w pobliżu Alabamy w USA, jest największym obiektem jądrowym zarządzanym przez Tennessee Valley Authority. Elektrownia składa się z trzech bloków wyposażonych w reaktory z wodą wrzącą (BWR) zaprojektowane przez General Electric, z obudową bezpieczeństwa Mark I. Bloki Browns Ferry 1-3 rozpoczęły działalność komercyjną odpowiednio w grudniu 1973 r., w czerwcu 1974 r. i w lipcu 1976 r. Wszystkie trzy jednostki uzyskały zezwolenie na przedłużenie pracy o 20 lat od amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych (NRC), co pozwala im pracować do lat 30. XXI wieku.

W 2017 r. TVA uruchomiła program zwiększenia mocy reaktorów (EPU) w Browns Ferry w ramach szerszego projektu znacznych inwestycji w zasoby wytwórcze, mającego na celu zaspokojenie potrzeb energetycznych stanu Tennessee w przyszłych dekadach. Projekt o wartości 475 milionów dolarów został ukończony w ubiegłym roku i pozwolił dodać 465 MW niskoemisyjnej energii elektrycznej do mocy wytwórczych TVA.

Harmonogram realizacji projektu został opracowany w taki sposób, aby wszystkie modyfikacje i aktualizacje zostały wdrożone, przeprowadzono testy, a stacja była gotowa do pracy z podwyższoną wydajnością po zakończeniu przerw przeznaczonych na wymianę paliwa w 2018 r. i na wiosnę 2019 r. W okresie dwóch miesięcy przeprowadzono testy rozruchowe na wszystkich trzech blokach stopniowo zwiększając ich moc, aby dokonać sprawdzenia dokładności prognoz analitycznych. Wyniki pokazały, że każda z trzech jednostek generowała 155 MWe więcej mocy - ogółem 465 MWe.

Proces modernizacji EJ Browns Ferry wymagał częstych kontaktów z NRC. Regularne i rutynowe spotkania zaowocowały poprawą komunikacji, która ułatwiła terminowe ukończenie przeglądów wymaganych przez NRC. Członkowie zespołu projektowego EPU opracowali wniosek o zmianę licencji oraz uzyskali od NRC nową ocenę bezpieczeństwa i zatwierdzenie poprawki do dotychczasowej licencji.

W celu opracowania raportu z analizy bezpieczeństwa procesu podwyższenia mocy zespół projektowy zlecił opracowanie analiz bezpieczeństwa przez dostawców paliwa jądrowego oraz jądrowego systemu wytwarzania pary; natomiast eksperci TVA opracowali ocenę oddziaływania na środowisko. Przedstawione analizy bezpieczeństwa stanowiły podstawę techniczną wniosku o zmianę licencji, który został opracowany przez zespół projektowy zgodnie ze standardem NRC oceny bezpieczeństwa dla zwiększonej mocy reaktora RS-001.

Po złożeniu wniosku NRC przeprowadziła dwumiesięczny przegląd dokumentacji, aby upewnić się, że posiada wystarczającą ilość informacji do przeprowadzenia zasadniczej oceny bezpieczeństwa pracy elektrowni ze zwiększoną mocą. Trwała ona 21 miesięcy i w jej trakcie zespół projektowy przedstawił rozwiązania kilku technicznie złożonych zagadnień, takich jak analiza wydajności osuszacza pary i systemu awaryjnego chłodzenia rdzenia oraz analizy termiczne paliwa jądrowego.
Podczas procesu przeglądu NRC zespół projektowy, firmy i dostawcy technologii odpowiedzieli na ponad 200 próśb o dodatkowe informacje (RAI). Ostatecznie NRC zatwierdziła wniosek TVA w sierpniu 2017 r.

Zanim doszło do podwyższenia mocy elektrowni, odbyły się wspólne szkolenia dla zespołów operatorów i zespołów inżynieryjnych. "Gdy wprowadzasz zmiany w zakładzie, jednym z największych problemów, które należy przezwyciężyć, jest to, w jaki sposób zmiany wpłyną na ludzi, którzy je obsługują i utrzymują", mówi rzecznik TVA.

TVA współpracował z licencjonowanymi operatorami bloków jądrowych na wczesnym etapie procesu zwiększania mocy, pozwalając im obsługiwać symulator i przekazywać wnioski i informacje zwrotne. Pomogło to z góry zidentyfikować wyzwania i mieć pewność, co do bezpieczeństwa pracy zakładu. Pomogło to również TVA zidentyfikować lepsze procesy, które można by zastosować w całej branży jądrowej.

TVA stwierdza, że "Doświadczenie operacyjne w branży i testy porównawcze, ze szczególnym uwzględnieniem elektrowni, które wdrożyły programy podnoszenia mocy, zostały szeroko wykorzystane podczas identyfikacji i rozwoju modyfikacji w ramach programu EPU. Przyczyniło się to do pomyślnego wdrożenia aktualizacji i podniesienia wydajności operacyjnej obiektu".

Po pomyślnym zakończeniu programu EPU całkowita moc netto zainstalowana w elektrowni Browns Ferry wynosi obecnie 3775 MWe.
Nuclear Engineering International , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 17.02.2020r. 11:18
"niskoemisyjnej energii elektrycznej"
zeroemisyjnej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE