ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom może zacząć stosować formułę cenową uzależnioną od cen w europejskich hubach gazowych
13.02.2020r. 07:41

Gazprom może zastosować formułę cenową uzależnioną od cen w europejskich hubach gazowych. Taki indeks ma być uwzględniony w jednym z kontraktów na dostawy LNG z USA do Polski, więc Rosjanie mogą chcieć z jego pomocą rzucić wyzwanie nowej konkurencji - czytamy w BiznesAlert.pl.

"Kommiersant" dowiedział się, że nowy kontrakt na dostawy gazu do Bułgarii z Rosji może zawierać indeks giełd europejskich zamiast cen ropy naftowej. Pomimo spadającej ceny baryłki indeks do niej powoduje, że dany kontrakt jest mniej konkurencyjny wobec alternatywnych form zakupu, gdzie cena gazu uzależnionych od cen na giełdach europejskich. Przykładem może być polski kontrakt jamalski rzutujący na wyniki finansowe PGNiG.

Zmiana formuły ma sprawić, że cena dostaw gazu do Bułgarii spadnie nawet o 50 procent do 140 dolarów za 1000 m sześc. Będzie skutkiem negocjacji z Sofią, które według źródeł "Kommiersanta" w Bułgargazie mogą zakończyć się do końca lutego. Gazeta sugeruje, że indeksem mogłaby być holenderska giełda TTF. Podobny punkt odniesienia ma znajdować się w kontrakcie PGNiG-Cheniere, przez co polska spółka może utrzymywać, że jest konkurencyjny do oferty Gazpromu.
Rewizja kontraktu w Bułgarii odbywa się wskutek śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej, która ustaliła, że Gazprom nadużywał pozycji dominującej na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce oraz Bułgarii, między innymi poprzez indeksację kontraktów do ceny ropy naftowej. Kraje te mają więc prawo domagać się zmian. "Kommiersant" dowiedział się w Bułgargazie, że płaci on obecnie około 265 dolarów za 1000 m sześc. Średnia cena dostaw Gazpromu do Europy to obecnie 203 dolary za tę samą ilość. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku ta cena była wyższa średnio dwa razy od ceny w hubach gazowych w Niemczech i Holandii. Polska nie zdecydowała się na renegocjację warunków kontraktu jamalskiego, który kończy się w 2022 roku. Gazprom będzie mógł zaoferować nowy kontrakt, który prawdopodobnie będzie przypominał ofertę dla Bułgarii i nie będzie zawierał zapisów kwestionowanych przez Komisję Europejską, jak indeksacja do ropy.

Udział kontraktów z indeksacją do hubów gazowych w portfolio Gazpromu wynosi obecnie 56,7 procent, a indeksowanych do ropy - 16,5 procent. To zmiana w stosunku do przeszłości, w której dominowały kontrakty uzależnione od ceny baryłki. Nowe kontrakty Gazpromu z formułą bułgarską to wyzwanie dla dostaw LNG przez Grecję oraz z Azerbejdżanu przez Korytarz Południowy do tego kraju. Analogiczna oferta może być także wyzwaniem dla dostaw LNG do Polski, między innymi ze Stanów Zjednoczonych. To nowa konkurencja Gazpromu w Europie, której oferta jest atrakcyjne dzięki spowolnieniu wzrostu zapotrzebowania w Azji, wzrostowi podaży i ciepłej zimie. Te czynniki spowodowały, że ceny dostaw gazu skroplonego są rekordowo niskie i według informacji BiznesAlert.pl można je szacować na około 200 dolarów za 1000 m sześc.. Według ICIS import LNG do Europy wyniósł w 2019 roku 76 mln ton z rekordowymi 2 mln ton w grudniu.
Kommiersant/ICIS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 17.02.2020r. 11:02
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego za wszystko płaci odbiorca końcowy (zmonopolizowany) 30tysięcy USD to jedno... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE