ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MGMiŻŚ przedstawiło koncepcję ratowania ST3 Offshore
13.02.2020r. 16:04

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków Szczecin.

W styczniu br. zarząd ST3 Offshore zadecydował o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Firma produkowała stalowe fundamenty morskich farm wiatrowych. Pracowało w niej ok. 300 osób.

"ST3 ma dla nas ogromne znaczenie gospodarcze, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy" - powiedział w czwartek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, koncepcja zakłada dalsze funkcjonowanie ST3 w oparciu o przemysł okrętowy.

"Propozycja ministerstwa zakłada wpisanie się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym" - powiedział Maciej Styczyński z resortu gospodarki morskiej. Jak dodał, chodzi o wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego, ludzkiego i technologicznego trzech podmiotów: Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, ST3 Offshore oraz Zakładu Recyklingu Statków Szczecin, czyli tzw. zielonej stoczni.
Styczyński powiedział, że infrastruktura zakładu pozwala bez większych zmian rozpocząć tam budowę jednostek takich jak barki czy jednostki specjalistyczne, do 3,5 tys. DWT. Jak mówił, zakład zachowa zdolność do realizacji zleceń z zakresu offshore.

"Zakładamy, że finansowanie będzie oparte na współdziałaniu instytucji takiej jak Fundusz Rozwoju Spółek" - powiedział Styczyński. Mówił, że to podmiot działający na rynku stoczniowym, właściciel i Gryfii, i Stoczni Szczecińskiej.
"Oczywiście (chodzi też o) oparcie się również na Stoczni Szczecińskiej i Gryfii jako podmiotów funkcjonujących na rynku, a ponadto włączenie również Agencji Rozwoju Przemysłu. Analizujemy również m.in. kwestie obligacji, środki własne, czy pozyskiwanie finansowania zewnętrznego" - powiedział.

"Ten pakiet zostanie złożony jako pakiet upadłościowy, czyli jako prepakiet, do sądu, do komisarza, jako element postępowania upadłościowego z gotowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zorganizowane przedsiębiorstwo i dalsze jego funkcjonowanie" - powiedział Gróbarczyk.

"Pracownicy ST3, którzy chcą, znajdą zatrudnienie w naszych spółkach stoczniowych, jak również kooperujących, bo zapotrzebowanie w zakresie podwykonawców czy dzierżawców w Stoczni Szczecińskiej jest tak duże, że wszystkim dziś pracownikom możemy zaoferować pracę" - podkreślał Gróbarczyk.
Z kolei p.o. prezesa ST3 Offshore w restrukturyzacji Cezary Krasodomski powiedział, że złożone zostały dwa wnioski o upadłość i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego.
"Mamy wyznaczone posiedzenie sądu w przedmiocie umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego na 25 lutego br. Stosunkowo szybko, w przeciągu kilku tygodni spodziewamy się postępowania upadłościowego, co nam otworzy drogę do sanacji firmy zgodnie z planem ministerstwa" - dodał.

Gróbarczyk był pytany przez dziennikarzy o zwrot ponad 120 mln zł dotacji unijnej, która wsparła budowę zakładu. "Te pieniądze wrócą do marszałka i będą pochodziły ze sprzedaży majątku poprzez syndyka" - odpowiedział minister.

Dziennikarze pytali także, kiedy pracownicy ST3 Offshore otrzymają zaległe pensje. Zarząd poinformował jedynie, że ostatnie wynagrodzenia wypłacono pracownikom w grudniu.

ST3 Offshore to joint-venture dwóch partnerów: Mars FIZ i ST3 Holding GmbH. Mars jest funduszem państwowym, który ma 80 proc. udziałów ST3 Offshore; udziały w firmie przejął w 2017 roku. Natomiast ST3 Holding GmbH to spółka należąca do monachijskiej Grupy VTC.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE