ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu Ostrołęka C na czas dalszych analiz
13.02.2020r. 21:03 13.02.2020r. 20:29

Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce - poinformowała Energa w komunikacie. Zawieszenie finansowania jest związane z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania.

Analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu.

Zarząd spółki celowej - Elektrownia Ostrołęka - poinformuje o decyzji zawieszenia finansowania projektu generalnego wykonawcę bloku elektrowni - konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems oraz konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud - realizujących przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C.

W komunikacie podano, że Energa i Enea biorą udział w poszukiwaniu finansowania zewnętrznego, jednakże dotychczasowy przebieg działań zmierzających do pozyskania inwestora dla projektu nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

"W ostatnim czasie wystąpił ponadto szereg okoliczności mogących mieć w ocenie sponsorów wpływ na projekt, co skutkuje koniecznością kompleksowego przeanalizowania kwestii dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania" - napisano w komunikacie.

Energa i Enea wskazują na planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego wraz z powiązaną z nią inicjatywą Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2019 r. w zakresie tzw. Zielonego Ładu, czyli planu działań zmierzających do zapewnienia neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, a także wezwanie ogłoszone przez PKN Orlen do sprzedaży 100 proc. akcji Energi.

"Powyższe okoliczności stanowią w ocenie sponsorów nadzwyczajną zmianę uwarunkowań, których sponsorzy nie przewidywali na etapie podejmowania decyzji w przedmiocie i sposobie finansowania projektu. Okoliczności te uzasadniają zawieszenie finansowania projektu na czas planowanych zgodnie z porozumieniem analiz" - napisano w komunikacie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenia, że zawieszenie przez Energę i Eneę finansowania projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem Ostrołęka C jest słuszną decyzją biznesową.

"Spółki Energa i Enea podjęły słuszną decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Grupy Energa, nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - poinformował PAP Biznes prezes Obajtek.

Energa i Enea przyjmują, że zawieszenie finansowania projektu będzie powodowało konieczność zawieszenia zawartego kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C z 12 lipca 2018 r., a także umowy na przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C z 4 października 2019 r. Generalnym wykonawcą bloku elektrowni jest konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems, a konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud realizuje przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C.
Zgodnie z kontraktem, termin zakończenia realizacji projektu wynosi 56 miesięcy, liczony od dnia wydania polecenia rozpoczęcia prac. Energa poinformowała, że przewidziany w umowie okres zawieszenia nie oznacza automatycznie zmiany terminu ukończenia inwestycji przez generalnego wykonawcę.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5 proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa - według założeń - ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Według harmonogramu nowy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku. Elektrownia Ostrołęka C zawarła umowę mocową i miałaby świadczyć usługę mocową od 2023 r.

30 kwietnia 2019 roku Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finasowania projektu budowy nowego bloku węglowego - elektrowni Ostrołęka C - o mocy 1.000 MW brutto. Na mocy porozumienia Enea zobowiązała się zapewnić nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln zł od stycznia 2021 r. w ramach zadeklarowanego w porozumieniu z grudnia 2018 roku zaangażowania finansowego w wysokości 1 mld zł, uwzględniając środki finansowe już przekazane na potrzeby wypłaty zaliczki dla generalnego wykonawcy bloku w kwocie ok. 181 mln zł.

Energa zobowiązała się wtedy zapewnić nakłady finansowe w kwocie nie mniej niż 819 mln zł. Informowała, że będzie wykonywać swoje zobowiązanie w latach 2019 i 2020 i w kolejnych latach.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował we wtorek, że zarządy Enei i Energi prowadzą analizy w kwestii wyboru paliwa dla nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. Wskazał, że od czasu podjęcia decyzji o realizacji tej inwestycji zmianie uległo rynkowe otoczenie, w tym podejście np. w kwestii polityki klimatycznej. Jak powiedział, decyzja o wyborze paliwa do bloku C w Ostrołęce zapadnie przed końcem wezwania Orlenu na Energę.

Wicepremier Sasin przyznaje, że dla inwestorów, czyli Energi i Enei, kłopotem jest budowa nowego bloku energetycznego opalanego węglem. Wskazuje, że od czasu podjęcia decyzji o realizacji tej inwestycji radykalnej zmianie uległo rynkowe otoczenie.

Zapisy w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi trwają od 31 stycznia do 9 kwietnia. Za jedną akcję gdańskiej spółki energetycznej PKN Orlen zaoferował 7 zł.

Zarząd PKN Orlen zapowiadał wcześniej, że po przejęciu Energi przejrzy wszystkie projekty inwestycyjne gdańskiego koncernu energetycznego, w tym budowę bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Sugerował jednak, że bliższe jest mu paliwo gazowe, a strategia Orlenu nie przewiduje zaangażowania w aktywa węglowe. Energa, oprócz bloków węglowych w Ostrołęce, ma też udziały w Polskiej Grupie Górniczej.

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 15 )


Autor: Eko 13.02.2020r. 21:38
Wydano już prawie 1,5 mld zł. Przejście na gaz to konieczność ponownych renegocjacji kontraktu Jamal z którego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: enea_FAN 13.02.2020r. 21:41
Akcje ENEI jutro + 7-10% na DT. Dziś przy niesprzyjającym szerokim rynku, testowali minima, ale niedźwiedzie lekko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: As 13.02.2020r. 21:56
A dotychczas takich analiz nie zrobiono? A gdzie prokurator?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Akcjonariat mniejszościowy 13.02.2020r. 22:11
Bardzo słuszna decyzja i godna poparcia chociaż nie była łatwa. Taki krok pozytywnie świadczy o kierownictwie obu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-02-2020r. 10:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 13.02.2020r. 22:18
Bruksela się zdziwi, że jednak Polska chce być w czołówce krajów działających na rzecz poprawy miksu energetycznego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Joket 13.02.2020r. 22:33
Gdyby Po było aktualnie przy władzy to nawet oni byliby się podjąć tak radykalnego kroku bardzo duży i nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Klopotliwa sprawa 13.02.2020r. 23:01
Takie rzeczy moga sie dziac tylko tu i teraz. Decyzja sluszna ale po wielu zlych wczesniejsych....tak sie marnuje mld... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 14.02.2020r. 06:59
To wielka strata pieniędzy.. każdy z branży wiedział, że inwestycja w Ostrołękę C jest nietrafiona i nierentowna...... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 14-02-2020r. 20:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk Emeryt 14.02.2020r. 18:03
By Was wszystkich pokręciło,błąd był połączenia ZEO z Energą. Ta elektrownia była by wybudowana już 10 lat temu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: z PGE 14.02.2020r. 18:59
Tchórzewski zniknął, Ostrołęka też zniknie. A wydana kasa zasiliła zwolenników pisu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Old energetycy 15.02.2020r. 00:09
Do emeryta! Kolego, czy kurczaczek od małej kurki urodzi i wychowa orła lub strusia? Mając 1 milion nie wybuduje się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 17.02.2020r. 10:39
ogrzać się z biedaszybów się da, ale prądu nieda zrobić
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE