ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spadek sprzedaży i wydobycia węgla w Polsce w ubiegłym roku
14.02.2020r. 11:55 14.02.2020r. 11:26

W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla.

W piątek Agencja opublikowała dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla w grudniu ubiegłego roku, kiedy kopalnie wydobyły ponad 4,9 mln ton węgla, a sprzedały niespełna 4,5 mln ton tego surowca. Rok wcześniej, w grudniu 2018 r., miesięczne wydobycie wynosiło 4,7 mln ton, a wielkość sprzedaży 4,8 mln ton.

Od początku ubiegłego roku do końca grudnia kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla, wobec prawie 63,4 mln ton w roku 2018 (spadek o 1,8 mln ton, czyli ponad 2,8 proc.), 65,5 mln ton w roku 2017 i 70,4 mln ton w roku 2016.

Ubiegłoroczna wielkość sprzedaży węgla przekroczyła 58,4 mln ton, wobec 62,5 mln ton w roku 2018 (spadek o 4,1 mln ton, czyli ponad 6,5 proc.), prawie 66,3 mln ton w roku 2017 oraz 73,1 mln ton w roku 2016.

W końcu grudnia ub. roku stan zapasów węgla wynosił ponad 5,2 mln ton, wobec niespełna 2,4 mln ton rok wcześniej oraz prawie 1,7 mln ton w końcu grudnia 2017.

W minionym roku przez osiem miesięcy wielkość sprzedaży węgla była niższa od wielkości wydobycia w tych miesiącach (rekordową różnicę ponad 900 tys. ton zanotowano w maju), co skutkowało systematycznym wzrostem zapasów. W samym grudniu ub. roku na zwałach przybyło ponad 400 tys. ton węgla - to różnica między wielkością miesięcznego wydobycia a grudniowym poziomem sprzedaży.

Na koniec ubiegłego roku kopalnie zatrudniały 83,3 tys. osób.
W ubiegłym roku najmniejszą miesięczną produkcję węgla zanotowano w czerwcu, kiedy kopalnie wydobyły niespełna 4,7 mln ton węgla, zaś najwyższa produkcja (ponad 5,4 mln ton) była w marcu. Najniższy miesięczny poziom sprzedaży był w maju (ponad 4,3 mln ton), a najwyższy w październiku (ponad 5,5 mln ton).

Dwa tygodnie temu ARP podała też informacje dotyczące ubiegłorocznych cen węgla, nie były to jednak wskaźniki oparte o pełne dane przekazywane z kopalń, ale wartość indeksów obliczanych przez ARP wspólnie z Towarową Giełdą Energii; bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców.

Indeksy pokazały, że mimo spadków cen na międzynarodowych rynkach, w ub. roku krajowy węgiel był droższy niż w dwóch poprzednich latach.

Indeks węgla dla energetyki osiągnął w ub. roku poziom 261,42 zł za tonę, tj. 12,01 zł za gigadżul energii. To prawie 10 proc. więcej niż w 2018 r. i 27 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Indeks węgla dla ciepłownictwa wrócił w minionym roku do poziomów notowanych w latach 2011-2013 i przebił barierę 300 zł za tonę, osiągając średnią wartość 309,78 zł za tonę, czyli 12,87 zł za gigadżul energii. To ponad 5 proc. więcej niż w roku 2018 i 28,7 proc. więcej niż w roku 2017.

Pełne dane - w tym finansowe - obrazujące sytuację górnictwa węgla kamiennego w ub. roku nie są jeszcze znane. 21 stycznia Rzeczpospolita napisała, że od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa zanotowała łączną stratę przekraczającą 460 mln zł, podczas gdy w porównywalnym okresie 2018 r. sektor węglowy miał 980 mln zł zysku.

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda poinformował wówczas, że cztery nadzorowane przez Skarb Państwa spółki wydobywcze (Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Lubelski Węgiel Bogdanka i Węglokoks Kraj) zanotowały w ciągu 11 miesięcy ub. roku 1,08 mld zł zysku, zaś straty były po stronie kopalń należących do grupy Tauron i podmiotów prywatnych, a także Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która nie prowadzi działalności wydobywczej, ale likwiduje i zagospodarowuje majątek nieczynnych kopalń.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Obywatel 14.02.2020r. 22:32
Powyższe dane, to jest twardy dowód, że nie pomogą żadne zaklęcia ani chcice na temat rozwoju górnictwa węglowego w Polsce. Klimat się zmienia, klienci kupują coraz mniej bo ubywa kopciuchów więc i sumarycznie Polska z wolna ale idzie drogą dekarbonizacji. Już teraz kiedy jeszcze jest z czego, trzeba planować, budować na terenach kopalń i pokopalnianych inne miejsca pracy i produkować wiele innych rzeczy i usług potrzebnych w kraju i za granicą. To jest nieodwracalna i jedynie słuszna droga zmian i unowocześniania miejsc pracy dla zanikającej działalności wydobycia węgla.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE