ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt ustawy o rekompensatach za podwyżki cen prądu w wykazie prac rządu
14.02.2020r. 11:36

Projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r. znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rekompensaty dla gospodarstw domowych uzależnione będą od dwóch kryteriów: poziomu zużycia energii elektrycznej w 2020 r. i uzyskanego dochodu w 2019 r.

"Warunkiem uzyskania rekompensaty będzie złożenie deklaracji przez odbiorcę końcowego, (...) który posiada umowę sprzedaży energii elektrycznej albo umowę kompleksową z przedsiębiorstwem obrotu stwierdzającej, że nie przekroczył on w 2019 r. kwoty wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), czyli tzw. II progu podatkowego oraz że zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii elektrycznej tego odbiorcy w 2020 r. jest wyższe niż 63 kWh" - napisano.

"Po złożeniu tej deklaracji przedsiębiorstwa obrotu i operatorzy systemów dystrybucyjnych będą odpowiedzialni za ustalenie poziomu zużycia energii elektrycznej oraz kwalifikacji do danej wysokości rekompensaty" - dodano.

Rekompensaty będą udzielone za pośrednictwem przedsiębiorstw obrotu, które 31 grudnia 2020 r. będą miały zawarte umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowe z odbiorcami końcowymi, poprzez korektę kwoty płatności brutto pierwszej faktury za energię elektryczną wystawionej po dniu 15 marca 2021 r. o odpowiednią kwotę.

Projekt ustawy określa również zasady zwrotu przedsiębiorstwom obrotu kwoty równej sumie wypłaconych rekompensat uprawnionym odbiorcom końcowym.
"Środki będą wypłacane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, a podmiotem wypłacającym te środki będzie zarządca rozliczeń cen, o którym mowa w ustawie z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Wniosek do zarządcy rozliczeń cen będzie składany jednorazowo, po wypłaceniu wszystkim uprawnionym odbiorcom końcowym rekompensat, przy użyciu formularza udostępnionego na platformie elektronicznej utworzonej w tym celu przez zarządcę rozliczeń cen" - napisano.

Jak podano, na realizację celu ustawy przeznaczony zostanie dochód ze sprzedaży 25 mln uprawnień do emisji, które stanowią część krajowej puli aukcyjnej w ramach nowego okresu rozliczeniowego EU ETS rozpoczynającego się od dnia 1 stycznia 2021 r.

Wcześniej minister aktywów państwowych Jacek Sasin informował, że budżet państwa ma wydać na rekompensaty maksymalnie około 3 mld zł.

Planuje się, że Rada Ministrów przyjmie projekt w I kwartale 2020 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Dachowiec 14.02.2020r. 13:11
A czemu dochód nie dotyczy gospodarstwa domowego, tylko osoby, na którą jest podpisana umowa?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Vatman 14.02.2020r. 19:01
A kto zapłaci za obsługę tego bałaganu? Ci Panstwo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Suweren 14.02.2020r. 23:23
Kolejne mamienie o oddawaniu pieniędzy przez rzad ale odłożone w czasie, który najpierw je zgarnia w opłatach za energię a potem przy fanfarach za 2 miliardy w mediach je będzie oddawał. Jak nie wiedzą ministrowie co mają robić to suweren im podpowie: 1. zająć się zbędnymi odpadami np. kartoniki jako opakowanie pasty do zębów i wielu innych produktów sprzedawanych w sieciach handlowych i handlu, 2. zdefiniować w ustawie o pobieraniu opłat za odpady ile kurzu i odpadów produkuje 1m2 powierzchni mieszkania, od której tak chętnie w Gminach pobiera się opłaty za odpady, 3. ustawowego wprowadzenia kaucji (wzorem innych krajów UE) na opakowania szklane a szczególnie butelki, plastykowe itp. aby radykalnie zmniejszyć ilość odpadów i ich koszty dla mieszkańców zdzierane przez gminy i miasta. To co się dzieje teraz to woła o pomstę do nieba bo nawet 13 emerytura nie starczy na ich roczny koszt, 4)zlikwidować zbiorowe płacenie za odbiór popiołu z kopciuchów natomiast wprowadzić ustawowo brakujące opłaty za zanieczyszczanie środowiska od każdej tony kupowanego węgla niezależnie od jego pochodzenia dla mieszkańców i każdego podmiotu gospodarczego, jako opłatę za zanieczyszczanie środowiska. 5. Wprowadzić w 2020 roku Ulgi w opłatach za brak odpadów typu popiół, Powinny być bezwzględnie takie ulgi, dla użytkowników lokali z korzystających z ekologicznych źródeł energii produkowanej w domach, mieszkaniach, urzędach, szkołach, szpitalach i każdych podmiotach gospodarczych posiadających urządzenia do produkcji energii służącej do oświetlenia i sprzętu AGD, ogrzewania i chłodzenia, pomieszczeń, podgrzewania ciepłej wody czy produkcji i usług pochodzącej z pomp cieplnych, fotowoltaiki i zestawów z magazynem energii, paneli słonecznych i pochodzącej z OZE. Z opłat za odbiór popiołu powinny być też zwolnione lokale ogrzewane: z ciepłowni czy elektrociepłowni, ogrzewane gazem ,energią elektryczną gdyż opłaty środowiskowe są pobierana od producentów tych mediów tj. energetyki, gazownictwa, ciepłowni czy elektrociepłowni w tym spalarni śmieci. Jak się tym zajmą to będzie naprawdę pożyteczne i znajdzie poparcie społeczne zamiast na siłę szukania zajęcia dla armii urzędników zajmujących się wnioskami o zwroty nadpłat za energię. Taka jałowa praca nie przynosi wartości dodanej a jest w kosztach urzędów centralnych oraz dystrybutorów energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE