ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Elektrownie OZE Grupy Energa - Farma Wiatrowa Karcino
14.02.2020r. 11:35

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 r. ponad 30% miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW.Historia

Farma wiatrowa Karcino znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, pomiędzy miejscowościami Karcino i Sarbia. Budowę infrastruktury drogowej, kablowej i energetycznej farmy rozpoczęto w 2007 r., a instalację turbin wiatrowych w 2009 r. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w 2010 r. Cała inwestycja została zrealizowana w przeciągu 15 miesięcy.

Na obszarze o powierzchni 6 km2 ustawionych zostało 17 turbin Vestas typu V90-3, o łącznej mocy 51 MW. Wirnik, którego średnica wynosi 90 m, jest zamontowany na wysokości 105 m. Na tej wysokości średnia prędkość wiatru wynosi 7 m/s. Minimalna prędkość wiatru potrzebna do wprawienia w ruch wirnika wynosi 4 m/s. Optymalna prędkość, przy której elektrownia wiatrowa uzyskuje swoją pełną moc, wynosi 15 m/s. Przy prędkościach wiatru o wartości powyżej 25 m/s, ze względów bezpieczeństwa, praca farmy zostaje wstrzymana.

Ciężar wirnika wynosi 38 ton, gondoli - 66 ton, natomiast ciężar wieży - 275 ton. Regulację mocy generatorów zapewnia system OptiSpeed oraz system regulacji skoku łopat z trzema niezależnymi cylindrami hydraulicznymi.

W zgodzie z naturą

Farma wiatrowa Karcino wytwarzać energię elektryczną na poziomie 120 GWh rocznie, zaopatrując 60 000 gospodarstw domowych. Produkowany prąd przesyłany jest podziemnymi liniami kablowymi o napięciu 30 kV do podstacji transformatora 30/110 kV znajdującej się w Karcino, a następnie do napowietrznej linii 110 kV.

Elektrownia jest przyjazna środowisku. Inwestycja przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii mając pozytywny wpływ na realizację celów stawianych przez unijne i krajowe polityki dotyczące sektora energetycznego. Szacuje się, że dzięki elektrowni w Karcinie redukujemy emisję CO2 o około 105 000 ton rocznie.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE