ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen wznowi kolejowe dostawy produktów naftowych z rafinerii w Możejkach na Łotwę
14.02.2020r. 12:51

W sobotę ruszy pierwsza od 12 lat kolejowa dostawa produktów naftowych z rafinerii w Możejkach na Litwie na rynek łotewski. Dostawa produktów naftowych trafi na Łotwę przez odbudowany niedawno 19 km odcinek kolejowy łączący Litwę z Łotwą. W 2008 roku koleje litewskie rozebrały ten odcinek w efekcie sporu z Orlen Lietuva o taryfy za przewóz ładunku koleją - czytamy w BiznesAlert.pl.

Litewska spółka kolejowa "Lietuvos gelezinkeliai" prześle na rynek łotewski 2,7 tys. ton lekkich produktów naftowych. Koleje litewskie otrzymały od Komisji Europejskiej w 2017 roku grzywnę za rozebranie odcinka kolejowego od rafinerii w Możejkach do łotewskiej miejscowości Renge. Komisja Europejska nałożyła wówczas 28 mln euro kary na litewskie koleje za usunięcie torów na Łotwę, z których korzystała litewska rafineria PKN Orlen. KE podjęła taką decyzję po skardze polskiego koncernu.

Baltic Course podaje, za ekspertem ds. komunikacji w spółce córce PKN Orlen, Orlen Lietuva Tomasem Digaitisem, że transport będzie składał się 45 wagonów. Na granicy łotewskiej ładunek zostanie przekazany kolejom łotewskim Latvijas dzelzceļš, które dostarczą ją następnie do Rygi.

Pod koniec 2019 roku PKN Orlen podał, że koleje litewskie na mocy porozumienia z Orlen Lietuva, spółką z Grupy ORLEN, odbudowały 19 km odcinek torów z Możejek do Renge. Rafineria w Możejkach odzyskała tym samym najkrótsze połączenie kolejowe z Łotwą, które zostało zdemontowane w 2008 roku.
PKN Orlen przez niemal 10 lat domagał się odbudowy tego odcinka. Orlen w 2018 roku wynegocjował i podpisał memorandum z litewskim rządem oraz kolejami litewskimi, gwarantujące przywrócenie transportu kolejowego na linii Możejki-Renge.

Sobotni transport będzie pierwszym od 2008 roku. Po operacyjnym oddaniu torów do użytkowania, produkty ropopochodne trafią na rynek łotewski i estoński krótszą drogą. Przez ostatnie dziesięć lat ich transport odbywał się dłuższą o ponad 150 km, trudniejszą oraz bardziej kosztowną logistycznie trasą.

Miało to negatywny wpływ na sprawność operacyjną i wyniki litewskiej rafinerii Orlenu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Baltic Course , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE