ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaiczne płoty. Uzyski energii wyższe nawet o 15 proc.
14.02.2020r. 16:01

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, niemiecki startup wdraża koncepcję budowy naziemnych instalacji fotowoltaicznych, w których wykorzystuje się ustawiane pionowo dwustronne moduły PV. Niemiecka firma zapewnia, że inwestorzy mogą liczyć na wyższe uzyski energii w porównaniu do tradycyjnych farm PV, a dodatkowo nowatorski sposób ustawienia paneli ma zapewniać relatywnie wyższą produkcję w porze porannej i popołudniowej.

Sam pomysł wykorzystania modułów dwustronnych ustawianych pionowo, w orientacji wschód-zachód, nie jest nowy. Badania nad optymalnymi ustawieniami dwustronnych modułów PV są prowadzone od kilku lat. Pracę ustawionych pionowo modułów testował m.in. już 5 lat temu na dachah swoich hal nieistniejący już niemiecki producent modułów SolarWorld.

Jednak jak dotąd taki sposób budowania naziemnych farm fotowoltaicznych nie znalazł szerszego zastosowania na rynku.

Wbrew temu niemiecka firma Next2Sun przekonuje, że budowa farm PV na pionowych konstrukcjach, z wykorzystaniem coraz popularniejszych modułów dwustronnych (bifacjalnych), ma sens i zapewni zwiększenie uzysków energii w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji, w których panele są ustawione pod pewnym kątem nachylenia, w orientacji południowej.

Uzyski energii dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Next2Sun mają być wyższe przeciętnie od 5 do 15 proc., a ponadto ustawienie paneli w orientacji wschód-zachód ma zapewnić relatywnie większą produktywność w porze porannej i popołudniowej.

Budowane w ten sposób farmy fotowoltaiczne mogłyby więc uzupełniać profil generacji farm budowanych w tradycyjny sposób, w przypadku których szczytowa generacja występuje w środku dnia.
Next2Sun podkreśla, że w ten sposób inwestor może bardziej skorzystać z wyższych cen energii występujących na giełdzie w porze porannej i wieczornej (gdy w środku dnia ceny będzie obniżać rosnąca generacja z fotowoltaiki), co w połączeniu z wyższą, średnią produktywnością ma według niemieckiej firmy zapewnić wyższe zyski nawet o 25 proc. w stosunku do zysków czerpanych z tradycyjnych instalacji PV.

Dodatkową zaletą, na którą wskazuje Next2Sun, ma być przestrzeń między rzędami modułów PV, którą można wykorzystać np. do hodowli bydła, użytkując w tym celu nawet 90 proc. terenu farmy fotowoltaicznej. Rekomendowana odległość między rzędami paneli przy pionowym ustawieniu to przynajmniej 8 metrów.

Niemiecka firma ma już na koncie wykonanie pierwszych farm fotowoltaicznych złożonych z ustawionych pionowo dwustronnych modułów, w tym elektrowni PV o mocy 2 MW zlokalizowanej w kraju związkowym Saary.

Teraz Next2Sun na dalszy rozwój swojego biznesu chce pozyskać finansowanie w akcji crowdfundingowej. W zamian za przyznane środki inwestorzy mogą liczyć na oprocentowanie 5 proc. w skali roku, a inwestycja wykonana przed 24 lutego ma oznaczać wyższe oprocentowanie na poziomie 5,5 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Innowacyjnie dla rządu 14.02.2020r. 22:17
Takie panele jako rozwiązanie innowacyjne powinny być montowane w Polsce na wszystkich ekranach dźwiękowych przy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-02-2020r. 09:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE