ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gawęda: zmienność w otoczeniu wymusza zmiany - także w Programie dla Śląska
17.02.2020r. 11:33

Zmienność w otoczeniu sektora energetyczno-surowcowego powoduje, że niektóre projekty wpisane w Program dla Śląska muszą podlegać rewizji i pewnym zmianom - ocenił w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Rządowy program dla Śląska liczy obecnie 116 projektów wartych w sumie 62 mld zł. Jak informują przedstawiciele rządu, liczba projektów i skala zaangażowanych środków czynią program największym przedsięwzięciem w polskiej polityce regionalnej.

W ostatnim czasie górnicza Solidarność i parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej wskazywali, że część projektów wpisanych w Program dla Śląska nie jest jak dotąd realizowana. Chodzi m.in. o innowacyjne technologie wykorzystujące węgiel, jak instalacja zgazowania tego surowca czy produkcja wodoru. W ocenie wiceministra przedsięwzięcia te nadal mogą być aktualne.

Podczas zorganizowanej w poniedziałek w Katowicach konferencji "Śląski ład - tereny poprzemysłowe impulsem regionalnego rozwoju" wiceszef resortu aktywów państwowych, odpowiedzialny w ministerstwie za sprawy górnictwa, ocenił, że obecnie następuje wiele dynamicznych zmian i przeobrażeń, co powoduje - jak mówił - iż "sektor energetyczno-surowcowy dzisiaj jest pod dużym znakiem zapytania".

"Nie ze względu na to, że nie ma wiedzy i wizji dla jego dalszego rozwoju, ale dlatego, że jego otoczenie - szczególnie to europejskie - jest bardzo zmienne. Ta zmienność powoduje, że wszystkie te projekty, które jeszcze niedawno były bardzo dobre, wpisane w Program dla Śląska, dzisiaj muszą podlegać pewnym zmianom, rewizji - również tych uwarunkowań, które technologicznie pozwalają na to, by jedne projekty były na pierwszym miejscu, a drugie - niestety - jeszcze dopracowane" - powiedział Gawęda.
Jego zdaniem proces transformacji energetycznej może być wielką szansą, ale jest także zobowiązaniem i zadaniem. "Jestem głęboko przekonany, że wszystkie zadania, które w swoich ambicjach chcemy zrealizować jak najszybciej, będą mogły być wpisane do zielonego ładu - ale tylko wtedy, kiedy również będzie bardzo duże zaangażowanie otoczenia" - dodał wiceminister. Wskazał m.in. na konieczność dobrej współpracy w tym zakresie przemysłu i placówek naukowo-badawczych.

"Chcemy jak najbardziej zbliżać otoczenie technologiczne do przemysłu, do realnych wyzwań i zadań. To będzie dzisiaj tym pierwszym naszym zobowiązaniem i działaniem, które pozwoli, by najbliższe cztery lata były czasem skutecznie zrealizowanych zadań" - podkreślił Gawęda. Zapowiedział jednocześnie dostosowanie do potrzeb także instrumentów wsparcia procesów transformacji.

"Ministerstwo Aktywów Państwowych, oprócz nadzoru właścicielskiego, również kształtuje pewien nowy kierunek działań - tak aby wszystkie instrumenty wsparcia - i technologicznego, i finansowego - mogły być jak najlepiej wykorzystane, by ułatwiały transformację regionu górniczego, szczególnie Śląska. To jest dzisiaj bardzo ważne zadanie dla nas" - zaznaczył wiceminister. Wskazał na potrzebę dobrego wykorzystania zarówno środków unijnych, jak i pieniędzy z Polskiego Funduszu Rozwoju czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE