ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozbudowa EJ Dukovany
17.02.2020r. 14:01

Podczas wizyty w elektrowni jądrowej Dukovany minister przemysłu Karel Havlíček przekazał dziennikarzom, że w ciągu kilku tygodni zostanie opublikowana umowa między czeskim rządem a koncernem energetycznym ČEZ, dotycząca budowy w zakładzie nowego bloku jądrowego.

Dotychczas sześć firm wykazało zainteresowanie budową nowych jednostek jądrowych w Czechach - China General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom, Westinghouse oraz konsorcjum Atmea Mitsubishi Heavy Industries i EDF. Jednak według Vladivoja Reznika, członka powołanego przez czeski rząd zespołu nadzorującego projekt Dukovany, spółka joint venture Atmea nie planuje już uczestniczyć w tym przetargu.

Havlíček potwierdził harmonogram budowy nowego bloku jadrowego, przedstawiony przez premiera Andreja Babisa w listopadzie ubiegłego roku: dostawca reaktora zostanie wybrany do końca 2022 r., a licencja na budowę wydana do 2029 r. Uruchomienie nowego bloku planowane jest na 2036 r.

"Jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby dysponować nowym blokiem jądrowym; jest to niezmienny fakt, którego nie można odwrócić nawet o milimetr" - powiedział Havlíček.
Eksploatacja działających obecnie w EJ Dukovany czterech jednostek WWER-440 ma zostać przedłużona do 60 lat, co oznacza, że piąty blok będzie pracować z nimi przez około 10 lat, po czym zostaną one stopniowo wyłączone w latach 2045-2047.

W ramach przygotowań do realizacji tego planu, ČEZ zamierza zrealizować dwa projekty mające na celu zmniejszenie zużycia wody chłodzącej przez instalację, która jest pompowana z rzeki Jihlava przez zbiornik Mohelno. Pierwszy z nich, poprzez zmniejszenie ilości wody w basenach chłodni kominowych może przynieść oszczędność do ośmiu milionów metrów sześciennych wody rocznie, powiedział Bohdan Zronek, dyrektor działu energii jądrowej w ČEZ. Drugi projekt będzie polegał na przetestowaniu technologii uzdatniania wody w zbiorniku, co pozwoli zaoszczędzić 10-16 mln m3 rocznie. Obecnie EJ Dukovany zużywa 55 mln m3 wody chłodzącej rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE