ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: w połowie programu Mój Prąd pojawią się problemy
17.02.2020r. 16:06

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, były minister energii Krzysztof Tchórzewski i jeden z autorów programu dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych pt. Mój Prąd ocenił podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii, że dzięki realizacji tego programu polska energetyka zyskuje duże moce przy relatywnie niewielkich środkach zainwestowanych przez państwo. Zwrócił jednak uwagę na barierę dla rozwoju nowych mocy w OZE, którą mogą stać się niezmodernizowane sieci niskich i średnich napięć.

Obecnie w programie Mój Prąd, jak wynika z ostatnich informacji udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zatwierdzono już do dofinansowania ponad 21,2 tys. wniosków, a w budżecie programu pozostało jeszcze do wykorzystania 868 mln zł.

Przy założeniu, że średnia wysokość dotacji będzie bliska maksymalnego poziomu 5 tys. zł, pieniędzy w programie powinno wystarczyć na dofinansowanie około 200 tys. mikroinstalacji.

Program Mój Prąd był jednym z przedmiotów dyskusji podczas przeprowadzonego w czwartek posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Głos w sprawie programu zabrał m.in. Krzysztof Tchórzewski, obecny członek tej komisji, który jako minister energii wprowadzał ten program w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Odnosząc się do wybranych głosów padających ze strony posłów sejmowej komisji, którzy oceniali, ze Mój Prąd może sprzyjać "rozwarstwieniu społecznemu", premiując bogatszą część społeczeństwa, b. minister energii bronił programu, mówiąc, że rząd inwestując relatywnie niewielkie środki, zyskuje duży wzrost zainstalowanych mocy w energetyce odnawialnej.

- To nie jest działalność charytatywna. Ta forma dotacji została przyjęta w takiej wysokości, która ma być najmniejszą dotacją, która zachęci do tego, aby z niej skorzystać - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

- Wyliczaliśmy te środki, patrząc, czy wystarczy 4, 6 czy 8 tysięcy, aby się budowały instalacje fotowoltaiczne. Wyszło, że dla obywateli - już od nisko i średnio zamożnych - 5 tysięcy zł stanowi konkretny pieniądz, który może zachęcić i tutaj trafiliśmy w "dziesiątkę" - mówił b. minister energii.

Jak szacował Krzysztof Tchórzewski, państwo wykładając z budżetu miliard złotych, uzyska dzięki programowi Mój Prąd prawie 1,5 tysiąca MW nowych mocy, które będą kosztowały razem 4,5 mld złotych. - A więc angażując jako państwo miliard złotych, uzyskamy efekt z udziałem finansów obywateli - stwierdził.

- Od wsparcia społecznego są inne resorty, które mają się zastanawiać, w jakim zakresie wspierać ludzi, którzy tego wsparcia potrzebują - mówił b. minister energii.
Krzysztof Tchórzewski akcentował jednocześnie podczas swojego wystąpienia konieczność przeznaczenia odpowiednich środków na modernizację sieci niskich i średnich napięć.

- Przy połowie tego programu wystąpią problemy, które zostały zasygnalizowane przez spółki dystrybucyjne, ponieważ nasze sieci średnich i niskich napięć praktycznie nie były modernizowane - mówił b. minister energii.

- Jeśli nie pójdą duże pieniądze na inwestycje, a bez wsparcia spółki dystrybucyjne nie są w stanie tego zrobić, to będziemy mieć olbrzymie połacie kraju wyłączone z możliwości budowy fotowoltaiki. Musimy środki wsparcia odpowiednio dzielić. Jeśli ma się budować energetyka odnawialna, to musimy prowadzić modernizację sieci - stwierdził.

- Energetyka odnawialna daje nam równomiernie rozłożoną moc, a więc zmniejsza koszty przesyłu i pieniądze na modernizację sieci nie są wtedy stracone - ocenił.

Były minister energii powołał się na Niemcy, oceniając, że mimo zainstalowanych mocy źródeł odnawialnych na poziomie ponad 100 GW, już wyraźnie przekraczających w ujęciu nominalnym zapotrzebowanie niemieckiej gospodarki, energetyka naszych sąsiadów nie jest jeszcze w stanie pracować bez źródeł konwencjonalnych.

- Energetyka odnawialna jest dla bogatszych państw, dlatego że musi być zbudowana podwójna, aby uzyskać 1/4. Stajemy się coraz bogatszym państwem i możemy za bogatszymi w pewnym sensie podążać, ale musimy patrzeć realnie i musimy uruchamiać niskoemisyjne konwencjonalne źródła - mówił Krzysztof Tchórzewski, broniąc przy tym ostatnich inwestycji w nowe moce węglowe.

- Gaz jest przez Komisję Europejską traktowany podobnie jak węgiel - mówił Krzysztof Tchórzewski, zwracając uwagę, że emisyjność nowej elektrowni w Kozienicach jest wyższa "tylko" o 18 procent od emisji z bloków gazowych.

- Odnawialne źródła trzeba budować, natomiast nie można się skupić na jednym w ramach rządu, trzeba byś skupionym i na remontach i rozbudowie energetyki, ale na sieciach szczególnie, bo w tym momencie bez sieci nie damy rady z energetyką odnawialną - podsumował b. minister energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Inwestor 17.02.2020r. 16:16
Panie Tchorzewski. Dlaczego zmusil Pan Energę do nierentownej i bezsensownej inwestycji w Ostroleke?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algas 17.02.2020r. 17:05
WE CO2 dla w.kamiennego (elektrownie) 93,4kg/GJ zaś dla g.z.55,5kg/GJ czyli jakie 18%? To już lepiej przypisać do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Spoko 17.02.2020r. 18:12
Większych problemów jak Tchórzewskiego za ministra energetyka mieć nie może.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ma 17.02.2020r. 18:55
"Gaz jest przez Komisję Europejską traktowany podobnie jak węgiel - mówił Krzysztof Tchórzewski" No cóż... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jert 17.02.2020r. 19:25
Panie Tchorzewski Panu już dziękujemy. O stani linii tak Pan mówił już w 2006 roku. Nic nowego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 18.02.2020r. 11:11
Panie Tchórzewski - drutom wszystko jedno w którą stronę prąd płynie..... Może być u odbiorców nawet 2 x wiecej mocy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pqzm 18.02.2020r. 17:52
Ktoś mu wmówił, że zna się na energetyce. Ciekawe to odpowie za Ostrołękę C?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 20.02.2020r. 15:25
za wszystko płacą odbiorcy końcowi i podatnicy. Ci Państwo nie płacą...oni biorą diety Zysk sprzedawcy jest stratą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE